ekinezya çiçeğinin faydaları Google

ekinezyacicegi

ekinezya çiçeği hangi hastalıklara etkisi vardır

ekinezya çiçeğinin faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler ekinezya çiçeği nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir.
Ekinezya, ekinezya bitkisi papatyagiller familyasına ait bir bitki türüdür. Çok yıllık bir bitkidir. Gövdesi kalın ve tüylüdür. ekinezya yaprakları uzun ve mızrağımsı olup tepedekiler sapsız alt taraftakiler ise uzun saplıdır. ekinezya çiçekleri eflatun renginde ve çok sayıda boru seklinde çiçeklerden oluşmuş konik bir disk seklindedir.

ekinezya çiçeğinin özellikleri

ekinezya, çok eski bir şifa ekinezya otu olarak tanınır ve birçok eski kültürde ilaç olarak kullanılmış oldukları bilinir. Özellikle Kuzey Amerika’nın yerlileri kirpi otunu öksürüğe, boğaz ağrılarına ve iltihaplanmalara karşı ilaç olarak kullanmışlardır. Modern tıpda solunum ve idrar yolları iltihaplanmalarında ve zor kapanan dış yaralarda kullanılır. Ekinezya şifalı bitkisi kuzey Amerika yerlileri tarafından özellikle yılan sokmalarında, ağrılı hastalıklarda ve daha fazla ekinezyanın faydaları oranda da soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

ekinezya çiçeğinin faydaları

ekinezya soğuk algınlığı, grip, sinüzit, saman nezlesi, solunum hastalıkları, anti iltihabi hastalıklarda çok faydalıdır, Egzama, çıbanlar, kesikler, yanıklar, sedef, sivilce, yaralar, ülser, kurdeşen deri hastalıklarında büyük derecede iyileşme sağlar. Akyuvarların üretimini ve aktivitesini destekler, Hastalığa sebep olan mikro organizmaların insan vücudunda çoğalmasını zorlaştırır, alerjik reaksiyonları önler. Üst solunum yolları enfeksiyonlarını tedavi eder, Bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı vücudun direnci artırır, Gargara gibi kullanıldığı zaman ağız yaralarını iyileştirir, Romatizma ve artrit rahatsızlıklarında uygulanan tedaviye destek verir. İnterferon üretimini destekleyerek vücudun savunma sistemini güçlendirir.

ekinezya çiçeği nasıl kullanılır

ekinezya çiçeği ve ekinezya yaprağı kullanılsa da en etkili ve faydalı ekinezya çayı bitkinin kökünden yapılır. ekinezya çayının hazırlanması için taze ekinezya kökü kullanacaksanız çeyrek kap kökün üstüne 1 kap kaynar su ekleyebilirsiniz.

ekinezya çayı

ekinezya çayı nasıl yapılır tarifi. Kuru ekinezya kökü kullanacaksanız 1 kap suya 1-2 çay kaşığı ekinezya eklemeniz yeterli olacaktır. Her iki durumda da çayın iyice demlenmesi için demliğin kapağı kapalı halde 5-10 dakika bekleyin. ekinezya çayının faydaları soğuk algınlığını daha hızlı geçirmek istiyorsanız ekinezya çayını sıcak içmeniz tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: