ekmek ağacının faydaları Google

ekmekagaci

ekmek ağacı hangi hastalıklara etkisi vardır

ekmek ağacının faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler ekmek ağacı nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir.
Ekmek ağacı (artocarpus) Dutgillerden; tropik asya adalarında yetişen ve her mevsimde mahsul veren bir bitkidir. Meyveleri ananasa benzer. İçeriğinde bol miktarda nişasta vardır. Ekmek ağacı meyvesi ve yaprağı yenir. Ekmek yapmak için de kullanılır.

ekmek ağacının özellikleri

Ekmek ağacı bitkisi, dutgiller (Moraceae) familyasına dahil bir bitki türüdür. Nişasta olarak zengin meyvesi, bitkinin yetiştirildiği tropik bölgelerin pek çoğu için başlıca gıda unsurudur. Ana vatanı Hint Okyanusu’nun doğusu ve Büyük Okyanus’un batısındaki adalar olan bir ağaçtır ve diğer tropik bölgelerde de yaygın olarak yetişmektedir. Boyu cinslerine göre 10-20 m’yi bulur. Çevresi bazen 3 m. ye kadar çıkabilir. Dalları yatay ve kabukları kurşuni renktedir. Yaprakları yıldız şeklinde, 25-50 cm. boyunda ve en genç dalların ucundadır.

Yılda iki yada üç kez ürün veren emek ağacının meyvesi öncelikle yeşil olur. Sonraki süreçte kahverengi ve de sarıya dönüşür. Meyveler gövdenin her yerinden çıkabilir. Meyvesi bir kavun iriliğinde, dış rengi sarı-yeşil, ağırlığı ortalama 1-3 kg. kadar ve üzerinde düzensiz serpili pullar vardır.

ekmek ağacının faydaları

Bagırsak ve sindirim sistemini dengeler. içeriğinde barındırdığı yüksek nişasta oranı ve minareller bakımından etkili ve sağlıklı bir besin değerine sahiptir. soğuk pres yoluyla elde edilen yağı cildin canlı ve parlak görünmesini sağlarken, hafif çaplı cilt lekeleri ve cilt problemlerini çözmekte etikilidir.

ekmek ağacı nasıl kullanılır

ekmek ağacı haşlanarak ve pişirilerek yenilebildiği gibi ekmek yapmak için de kullanılır. Bu bakımdan tropik bölgeler için önemli bir bitkidir. Meyve ve yaprakları yenir. Besleyici değeri yüksektir. İçerdiği yağlar bazı cilt hastalıklarını önler. Meyvenin içeriğinde % 25 kadar nişastalı maddeler içerdiğinden çeşitli şekillerde pişirildiği gibi nişastanın fermantasyonu ile biraya benzer içkiler de yapılır. Ekmek yapmak için de kullanılır.

One Comment

  1. Cihat kalaycı diyor ki:

    Merhabalar EKMEK AĞACI meyvesi bahçemizde yetişmektedir.Ancak meyveyi nasıl degerlendirecegimizi bilemiyoruz.Detaylı bir açıklama yaparsanız memnun oluruz.Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim…(büyüklüğü elma çapında)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: