ekşi yoncanın faydaları Google

eksi-yonca

ekşi yonca faydaları hangi hastalıklara etkisi vardır

ekşi yonca bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar ekşi yonca 5-15cm boylarında, ekşi yonca çiçeği beyaz çiçekli, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Müsilaj ve potasyum içerir. Tamamen yıkanıp temizlenen ekşi yonca yaprağı sıkılarak ekşi yonca suyu çıkartılır. Taze bitkinin özsuyu, baslangıç durumundaki mide kanseri, habis dahili ve harici çıbanlara önerilir. şifalı bitkiler ekşi yonca nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

ekşi yoncanın özellikleri

Oxalis Acetosella Ekşi Yonca ormanların tabanlarını, açık yeşil yaprakları ve incecik beyaz çiçekleri ile bir halı gibi kaplar. Yoncaları yenilebilen, çiçekleri ise çay harmanı için kullanılabilen bir bitkidir. Ekşi Yonca kurutulmaz, yalnızca tazeyken kullanılır.

ekşi yoncanın faydaları

vücudu rahatlatıcı, ferahlık verici, ateş düşürücü. mide ekşimesini giderici. sindirim bozukluğuna iyi gelir. idrar söktürücü. Ağız, boğaz ve deri iltihaplarında faydalı. Bağırsak kurtlarını dökmeye yardımcı olur. Egzama ve çıbanlara karşı faydalı özelliği vardır.

ekşi yonca çayı

ekşi yonca çayı nasıl yapılır tarifi bir tatlı kaşığı ince kıyılmış ekşi yonca yaprağı yarım litre sıcak suda haşlanır ve demlenmesi için 5-6 dakika bekletilip içilir.

ekşi yonca nasıl kullanılır

Mide yanmasına, hafif karaciğer ve sindirim bozukluklarına iyi gelir. Bu rahatsızlıklara karşı kullanıldığında, soğuk olarak, günde 2 bardak bitki çayı içilir. Sarılık, böbrek iltihabı, egzemalar ve bağırsak kurtlarında bu miktar çay sıcak içilir. Taze özsu, meyve sıkacağı kullanılarak elde edilebilir. Her saat başı 3-5 damla, suyla veya bitki çayı ile inceltilerek içilir. Habis harici çıbanlara, bitki özsuyu doğrudan sürülür. Parkinson hastalığında özsu, her saat başında 3-5 damla, civanperçemi çayına karıştırılarak alınır ve dıştan da belkemiğine sürülür. Taze olarak tüketilmeli. Taze yapraklar demlenerek çayı hazırlanır ya da sıkılarak bitkinin öz suyu çıkarılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: