elmanın faydaları nelerdir Google

elma

elma faydaları hangi hastalıklara etkisi vardır

elma ile ilgili bilgiler hakkında yazılar elma Kırmızı ve yeşil elma renklerinde çok besleyici bir meyve olan elmada A, C, E ve B grubu vitaminlerin yanı sıra kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor ve sodyum gibi mineraller ve çeşitli organik asitler bulunur. Bu nedenle günde 1 elma dahi günlük vitamin ve mineral ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaya yeterlidir. şifalı bitkiler elma nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

elmanın özellikleri

malus Gülgillerden çiçekleri pembe, oldukça yüksek bir ağacın meyvesidir. elma meyvesi çoğu yumruktan küçük ve yuvarlak, kabuğu parlak ve sert, kırmızıdan yeşile kadar türlü renktedir. Çekirdekleri ufaktır. Dokusu gevşektir. Kokusu hoş, tadı mayhoş veya tatlıdır. Amasya, Gümüşhane, Niğde ve Ferik gibi birçok çeşidi vardır.

elmanın faydaları

sindirim sistemine çok yararlıdır. Bağırsak faaliyetlerini düzenler, hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Böbrekleri temizler ve böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Kolesterolü, tansiyonu ve kan şekerini düşürür. Kalp hastalıkları ve damar sertliğine karşı koruyucudur. Vücuda kuvvet verir, yorgunluğu giderir. Hastalıklara karşı direnci arttırır. Romatizma, gut ve şeker hastalığına karşı yararlıdır. Nefes darlığına iyi gelir. Elmanın kokusu sinirleri rahatlatır ve gevşetir. Besleyici değerinin yanında mide bulantısına da iyi geldiği için özellikle hamilelere tavsiye edilir.

elma neye iyi gelir

Sinirleri ve adaleleri kuvvetlendirici. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderici. Hamilelerin bulantı ve kusmalarını azaltan. Hastalıkların çabuk geçmesini sağlayan. İdrar söktürücü, vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olan. Böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine yardım eden. Kanı temizleyen. Kolestrolü düşüren. Damar sertliği ve kalp krizlerini önleyen. Kandaki şeker miktarını düşüren. Kabızlığı gideren. Şeker hastaları için faydalı. Dizanteri ve paratifoda iyileşmeye yardımcı olur. Öksürüğü kesen. Kompostosu ateşi düşürücü. Susuzluğu kesen. Uçukları geçiren. Cildin taze ve güzel kalmasını sağlayan. Göz ve kulak ağrılarına iyi gelen özellikleri vardır.

ekşi elma

ekşi elma yabani elma Gülgillerden; ormanlarda yetişen bir ağacın meyvesidir. Meyveleri küçük ve çok ekşidir. Çiçekleri, açık pembedir.
ekşi elma faydaları : Mide ve bağırsaklardaki gazı boşaltır.

elma nasıl kullanılır

elma çiğ olarak tüketilmeli yenebileceği gibi elma kompostosu, elma sirkesi, elma pekmezi ve elma çayı yapılabilir, ayrıca elma suyu da kullanılır. elmanın kabuğu kabukları ile yemek hem daha besleyici hem de sindirim sistemi açısından daha yararlıdır. elmanın cilde faydaları Elma ve elma suyu cilt bakımı için çok yararlıdır. Taze elma suyu yüze ve boyna sürülürse kırışıklıkların oluşması geciktirir. Bir miktar elma sirkesi suya karıştırılıp cilt bakımı ve temizliği, saçlara yumuşaklık ve parlaklık kazandırmak için kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: