enginarın faydaları nelerdir Google

enginar

enginar faydaları hangi hastalıklara etkisi vardır

enginar bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar enginar yumru şeklinde çiçekleri olan ve 2 metreye kadar uzayabilen bir bitki olan Enginar, A ve C vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, manganez ve fosfor mineralleri açısından zengindir. şifalı bitkiler enginar nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

enginarın özellikleri

cynara Bileşikgillerden; kökü yıllarca yaşayıp, her ilkbaharda yeniden süren dikenli bir bitki ve bunun sebze olarak yenen iri topuz biçimindeki yeşil çiçeğidir. Killi, kumlu ve rutubetli toprakalarda yetişir. Çok iyi bir besindir. İçeriğinde cynarine vardır.

enginarın faydaları

Enginar karaciğer için çok faydalıdır, karaciğeri korur ve karaciğer hastalıklarının daha çabuk iyileşmesini sağlar. Karaciğer, böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve böbrek kumlarını döker. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Kandaki şeker oranını ayarlar, kolesterol düşüren. Vücuda dinçlik verir. Bedeni ve zihinsel yorgunluğu giderir. Meme, rahim ağzı ve prostat kanserini önlemeye yardımcı olur. Enginar kalbi ve damar sağlığını korumakta da etkilidir. Hücrelerin yıpranmasını engelleyerek yaşlanmanın etkilerini azaltır. Sarılıkta faydalıdır. Romatizma şikâyetlerini azaltır. İshali keser. Ter kokusunu giderir. Ateş düşürücü ve iştah açan.

enginar neye iyi gelir

Kandaki üre ve kolestrolü düşüren. İdrar söktürücü. Kandaki şeker miktarını ayarlayıcı. Şeker hastaları için çok faydalı. Bedeni ve ruhi bitkinliği giderici. Vücuda dinçlik veren. Sinirleri güçlendiren. Damar sertliği ve kalp hastalıklarını önleyen. Böbreklerdeki kumların dökülmesine yardım eden. Karaciğer hastalıklarının çabuk geçmesini sağlayan. Sarılıkta faydalı. Romatizmanın şikayetlerini geçiren. Mide ve bağırsakları temizleyen. İshali kesen özelliği vardır.

enginar çayının faydaları

Karaciğer ve böbrek yetmezliğinde faydalıdır. Sarılık ve hepatit hastalıklarında, aşırı şişmanlıklarda, kurdeşende, romatizma ve egzamada, kan dolaşımını düzenlemede faydalıdır. Kolesterolün sebep olduğu damar sertliğinde, kalp sancıları, enfarktüs, beyin kanamaları gibi rahatsızlıkları önleyicidir. Kalbin en iyi dostudur. Kan temizleyici, vücuttaki zehirli maddeleri atmada, vücuda dinçlik vermede, kalp adalelerinin kuvvetlenmesinde, üre ve kolesterolü düşürerek kalbin rahat çalışmasını sağlar. Mideyi dezenfekte ederek rahat çalışmasını sağlar. Toksinlerin atılmasında yardımcı olur.

enginar çayı

Enginar çayı nasıl yapılır hazırlanışı tarifi ve kullanımı Enginar yaprağından iki tatlı kaşığı demliğe konur ve üzerine yarım litre kaynar su ilave edilir ve 10 dakika kaynatılır. 5 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra enginar çayı hazırlanmış olur süzülerek içilip tüketilmeli.

enginar nasıl kullanılır

Enginar çiçekleri sebze olarak, taze enginar yaprakları ve enginar kökleri ise ilaç yapımında kullanılır. enginar suyunun faydaları enginar suyu kalp çarpıntısına iyi gelir. enginar yaprağının faydaları taze enginar yaprağı kaynatılarak hazırlanan enginar çayı karaciğer hastalıklarında oldukça faydalıdır. Tüylü kabuklarının kaynatılmasıyla elde edilen enginar suyu ile saçlar yıkanırsa saçları güçlendirir. Karaciğer rahatsızlığı olanlar, enginarın karaciğer üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle özellikle son zamanlarda Enginar Hapı kullanımına yöneliyorlar. Enginar Hapı faydalı ve pratik olmakla birlikte kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmak gerekir.

enginarın zararları ve yan etkileri

Emzikli kadınlar, böbreklerinde veya mesanelerinde itihap olanlar yememelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: