Epistaksis Burun Kanaması Hastalığı Google

epistaksis

Epistaksis Burun Kanaması Hastalığı

İnsan çok hassas organları olan bir canlı olarak araştırıldıkça yeni yeni özellikleri bulunan bir canlıdır. Özellikle baş bölgemizdeki en hassas organımız olan Burun’da oldukça yoğun ve yüzeye çok yakın damar yapısı vardır. İşte bunun için en hafif bir darbede burnumuz kanamaya başlar. İşte bu olayın adına tıp dilinde Epistaksis hastalığı denilmektedir.

Burnumuzun içindeki iltihaplar, burun kaşıntıları, kuruluk, yabancı cisimler, travmalar nedeniyle oluşan bir hastalık olarak biliniyor.

Genellikle doktor tedavisinden olumlu sonuçlar çıkıyor. Bu hastalığın teşhisinden sonra, Tıbbi tedavisine bakacak olursak; Burunu baş parmak ve iki parmakla sıkıştırıp yüze doğru bastırılıp tampon yapılır.

Burun ve yanaklara buz uygulanabilir. Burnun içinin temizlenmesi için sümkürerek temizliği yapıldıktan sonra tampon uygulaması devam eden epistaksis hastalığı, ayrıca burun spreyleri sıkılarak dezenfekte edilir.

Basit pamuklu tampon konulabilmektedir. Gerekiyorsa hastaya K ve C Vitaminleri verilebilir.

Hastalığın ilerleyen bölümlerinde daha profesyonel tedaviler başlar. İlk olarak bölgenin tamamına günde üç defa dezenfektan sürülmesi gerekir. Burun kanamasının durması için kimyasal ilaçlarda kullanılabilir. Basit müdahale ile durmayan kanamalar için tampon yapılması da geçici önlemlerdendir.

Doktorun ameliyat demesi durumunda ise uzman kişilerin bu ameliyatı yapmasında mahzuru bulunmuyor. Ama ilaçlı tedavinin cevap veremediği durumlarda alternatif tıp devreye girmektedir. Bitkilerle Epistaksis hastalığı Ayurveda, akupuntur, masaj, Anadolu halk hekimliğine gitmekte çaresini de bulmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: