eriğin faydaları nelerdir Google

erik

erik faydaları hangi hastalıklara etkisi vardır

erik meyvesi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar erik A, C ve B grubu vitaminleri ile potasyum, magnezyum, fosfor ve demir mineralleri açısından zengin bir meyvedir. şifalı bitkiler erik nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

eriğin özellikleri : erik prune Gülgillerden beyaz çiçekli bir ağacın yemişidir. Erik, çoğu ceviz büyüklüğünde, kabuğu ince, sarıdan kırmızıya ve mora kadar türlü renkte, tadı mayhoş veya tatlı, etli, sulu tek ve sert çekirdekli bir yemiştir. B vitamini bakımından zengindir.

eriğin faydaları : yararları erik vücuda güç ve enerji veren. Beden ve zihin yorgunluğunu gideren. Sinirleri yatıştıran. Kansızlığa iyi gelen. Erik sindirim sistemine de faydalı. İştah açıcı. Hazmı kolaylaştıran. İdrar söktürücü, kabızlığı gideren. Vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atmaya yardımcı olarak böbrekleri dinlendiren.

Romatizmaya iyi gelir. Östrojen seviyesini dengelediği için özellikle Menopoz dönemindeki kadınlar için faydalı özelliği vardır.

erik neye iyi gelir : Sinirleri kuvvetlendirici. Zihin yorgunluğunu giderici. Kabızlık giderici. İdrar söktürücü, vücudun rahatlamasını sağlayan. Karaciğer şişliğini giderici. Böbrekleri dinlendirici. Kansızlığı giderici. Kalbi kuvvetlendirici.

İştah açan ve hazmı kolaylaştıran. Romatizma, mafsal kireçlenmesi ve nikriste faydalı. Çekirdekleri de, bağırsak solucanlarını düşürmekte etkisi vardır.

erik nasıl kullanılır : Erik yaş olarak yenir yenebileceği gibi kurutularak, komposto yapılarak ya da suyu çıkarılarak da tüketilmeli. Komposto olarak yenirse bağırsakları çalıştırarak kabızlığa çok iyi gelir. Erik çekirdekleri bağırsak solucanlarını düşürmekte faydalıdır. Erik yaprakları kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa bademcik ve boğaz iltihaplarına iyi gelir. Kuru erik barındırdığı bol miktarda A vitamini ile erik cilde çok yararlıdır. Eriğin çekirdekleri çıkarılıp püre haline getirildikten sonra makyaj çıkarıcı olarak yüzü temizlemekte kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: