erkan topuz lenfoma kanseri olanlar için tavsiyeler Google

erkan-topuz

Erkan Topuz Lenfoma Lenf Kanseri ile ilgili bilgiler hakkında yazılar

erkan topuz lenfoma nedir lenf bezi kanseri olan hastalar nasıl beslenmeli ne yemeli lenfoma hastaları nelere dikkat etmeli lenf bezi hastalığı olanlar için tavsiyeler lenfoma bitkisel çözüm lenfoma tedavisi nasıl yapılır açıklanıyor.

Prof. Dr. Erkan Topuz Lenfoma kanseri olanlar için tavsiyelerde bulundu. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için 1. 3 ve 1. 6 beta glukan denen maddeden zengin gıdalar tüketin. Beta glukan ekmek kabuğu, yulaf ezmesi, esmer pirinç ve bulgur pilavında bol miktarda bulunur.

Her gün en az 5 porsiyon sebze ve meyve yiyin. C vitamini alın yada portakal, mandalina gibi meyveleri bol tüketin. Ananas, üzüm, havuç, domates, elma, kara üzüm, kayısı suyu için. Kiloluysanız meyveleri posasıyla yiyin. Her gün 1 çorba kaşığı çörek otu,1-2 çorba kaşığı zerdeçal,1 çorba kaşığı keten tohumu, yarım kilo yoğurt tüketin Diyetinizde kırmızı eti sınırlayın, beyaz ete ağırlık verin, haftada 2 kez balık yemeyi ihmal etmeyin. Ayrıca civanperçemi, adaçayı, rezene çayı için. Semizotu, lahana, enginar gibi sebzeleri tercih edin. Haftada 2 kez bezelye, kuru fasulye gibi kuru baklagiller tüketin. Her gün 5–6 tane Arnavut biberi yiyin. Mutlaka egzersiz yapın. Stresten sigara ve alkolden uzak durun.

Lenf Kanseri Lenfoma Nedir : Vücudumuzda “lenf” adı verilen renksiz sıvıyı taşıyan çok küçük damarlardan oluşmuş bir ağ vardır. Bu ağa “lenfatik sistem” denir. Lenf sıvısı içinde, vücudumuzdaki enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savaşan lenfosit adlı beyaz kan hücreleri (akyuvarlar) bulunur. Vücudumuzdaki bu geniş ağın bağlantı noktaları bezelye büyüklüğündeki lenf düğümleridir. Lenf düğümleri koltukaltında, ensede, kasıkta, göğüste ve karında yoğunlaşmıştır. Lenf düğümleri, lenf sıvısını filtre ederek bağışıklık yanıtının oluşmasını sağlar. Dalak, timüs bezi, bademcikler ve kemik iliği de lenfatik sisteme dahil olan organlardır.

Lenfoma Kanseri Nedir : Bazı durumlarda lenfositlerde kanser gelişebilir ve kanserli lenfositler çoğalarak normal yapıdaki lenfositlerin yerini almaya başlar. Sonuçta vücudun bağışıklık sistemi baskılanır ve görevini yerine getiremez hale gelir. Tüm kanserlerin yaklaşık %5”ini oluşturur. Lenfoma, kolay tedavi edilen kanserler arasındadır. Farklı lenfoma tipleri vardır. Bazı lenfomalar 15-30 yaşlar arasında sık görülürken bazıları ise ileri yaşlarda görülür.

Lenfoma Belirtileri

– Lenf düğümlerindeki büyümeye bağlı olarak ensede, koltukaltında ve kasıkta ele gelen yaygın, ağrısız, yüzeysel şişlikler
– Vücut genelinde şiddetli kaşıntı
– Ateş, titreme, gece terlemesi
– Sürekli halsizlik hissi, kilo kaybı, iştah kaybı
– Sürekli öksürme, nefes darlığı, göğüste rahatsızlık hissi
– Karaciğer ve dalakta büyüme
– Enfeksiyonlara karşı duyarlılığın artması

Lenfoma Nedenleri : Kesin olarak bilinmemektedir. Virüs gibi enfeksiyona neden olan bir mikroorganizmayı düşündüren bazı dolaylı kanıtlar ileri sürülmüştür.

Lenfona Nasıl Teşhis Edilir

– Kan hücrelerinin çeşitli yöntemlerle incelenmesi
– Kemik iliği örneği alınması
– Kemik iliği biyopsisi
– İmmünolojik araştırmalar yapılması ve serumdaki immünglobulinlerin incelenmesi
– Radyolojik incelemeler: Akciğer ve iskelet sistemi filmleri, İVP, bipedal lenfanjiografi, ultrason ve bilgisayarlı tomografi (BT)
– Karın içi organların ameliyatla incelenmesi ve organ biyopsileri alınması

Lenfoma Tedavisi : Lenfoma tipine ve evreye bağlı olarak radyoterapi ve/veya kemoterapi uygulanır. Kemoterapide uygulanan çeşitli ilaç protokolleri vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: