fesleğenin faydaları nelerdir Google

feslegen

fesleğen faydaları hangi hastalıklara etkisi vardır

fesleğen ile ilgili bilgiler hakkında yazılar fesleğen bitkisi reyhan olarak da bilinen fesleğen otu, genellikle ılıman iklimlerde yetişen, beyaz veya pembe renkte fesleğen çiçeği fesleğen çiçekler açan ve güzel kokulu fesleğen yaprakları olan bir bitkidir. şifalı bitkiler fesleğen nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

fesleğen özellikleri : diğer adı reyhan otu olarak bilinen Ballıbabagillerden; fesleğen yaprakları güzel kokan bir çeşit süs bitkisidir. Akfesleğen, hindfesleğeni, yabanifesleğen, yerfesleğeni gibi çeşitleri vardır.

fesleğenin faydaları : yararları sakinleştirici özelliği ile vücudu rahatlatan. Enerji verici. İştah açan. Hazımsızlığı giderici. Öksürüğü ve baş dönmesini kesen. Ağız içindeki yaralara karşı faydalı. Arı sokmasında zehrin etkisini azaltıcı. fesleğen çayı yapılıp içilirse bağırsak gazlarını giderici. Cildi rahatlatan. Fesleğen ile hazırlanan losyonlarla saç derisine masaj yapılırsa saç köklerini güçlendiren. Fesleğen yağı selülit şikayetlerini azaltıcı özelliği vardır.

fesleğen neye iyi gelir : Öksürüğü kesen. Hazımsızlığı gideren. Baş dönmesini durduran. Zafiyeti giderici. Arı sokmasında faydalı. Ağız yaralarını tedavi edici. Fesleğen kokusu; sivrisinek ve tahtakurusu gibi haşaratı kaçırır.

fesleğen çayının faydaları : Baş dönmesinde, safrada ve burun kanamalarında Fesleğen Çayının etkin yararları vardır. Ayrıca, midenin su toplaması hallerinde ve böbrek rahatsızlıkları ile karaciğer şişmelerini de önler.

fesleğen çayı : fesleğen çayı nasıl yapılır tarifi elma çekirdeği ve fesleğen tohumları bir gün önceden ballı suda dinlendirilir. Bir tutam yonca, üç adet kayısı kurusu ve yarım tutam lavanta çiçeği ballı suda yirmi dakika kaynatılarar hazırlanan fesleğen çayı, yemek aralarında bir bardak içilir.

fesleğen nasıl kullanılır : fesleğen hem taze, hem de kurutularak kullanılan fesleğen, pişirilerek ya da çiğ yenilen yemeklerde yaygın olarak tüketilmeli. Kendisi pişirildiğinde tadını çabuk yitirdiği için, genellikle yemeklere son anda katılır. Süs bitkisi olarak da kullanılır. Fesleğen kokusu sivrisinek ve tahtakurusu gibi canlıları uzaklaştırır. Esans yapımında da kullanılır. Baharat olarak çorbalarda ve salatalarda koku ve lezzet vermek için kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: