fındığın faydaları nelerdir Google

findik

fındık faydaları hangi hastalıklara etkisi vardır

fındık bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar fındık yaş fındık kuru fındık demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi mineraller, Protein ve E vitamini açısından oldukça zengin bir besin olan fındık, kalp ve damar sağlığı için çok önemli olan doymamış yağ açısından da zengindir. Ayrıca, B grubu vitaminler bakımından da zengindir. şifalı bitkiler fındık nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir

fındığın özellikleri : fındık latince adı corylus avellana olan Palamutgillerden; fındık ağacı kuzey yarımküresinin ılık yerlerinde ve yurdumuzun en çok Karadeniz Bölgesinde yetişen ufak bir ağaçtır. fındık meyvesi sert bir kabuk içindedir. içeriğinde nişasta ve yağ vardır.

fındığın faydaları : yararları vücuda çok iyi bir enerji veren. Vücuda güç veren. Beden ve zihin yorgunluğunu gideren. Fındık, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalı. Kolesterol düşüren. Kalp ritmini ayarlamaya yardımcı.

Düzenli olarak her gün fındık yemek Kalp krizi geçirme riskini azaltmakta çok etkili. Kansızlığa iyi gelir. Vücut ve kemik gelişimini destekleyici. Hamilelerin hem kendileri için hem de doğacak çocuk için fındık yemeleri çok faydalı. Cinsel gücü arttıran. Varislere iyi gelir. Fındık, soğuk algınlığı ve akciğer hastalıklarına da faydalı. fındık cildi güzelleştirici.

fındık neye iyi gelir : Bedeni ve zihni yorgunluğu gideren. Vücuda kuvvet verici. Nekahat devresinin çabuk geçmesini sağlayan. Hamilelere de faydalı. Dövülmüş yenirse öksürüğü kesen. Varise faydalı. Fındıkyağı, böbrek ağrılarını giderici. Kum ve taşların düşürülmesinde yardımcı. Bağırsak solucanlarını düşüren. Sarada da faydalı özelliği vardır.

fındık nasıl kullanılır : varis için fındık yaprağının çayı fındık yaprağı kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir. Fındık yaş ve kuru olarak tüketilmeli. Fındığın yağı da tüketilir. Yaş fındık fazla yenirse ishal yapar. Fındık yağı böbrek taşlarını ve kumunu düşürmeye yardımcı olur. Böbrek ağrılarına iyi gelir. bağırsak kurtlarını düşürür. Bununla birlikte, yüksek tansiyon ve midesinden şikayeti olanların fazla kullanmamaları tavsiye edilir.

fındığın zararları ve yan etkileri : mideleri hasta olanlar, damar sertliği ve yüksek tansiyondan şikayet edenler çok az yemelidirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: