fıstığın faydaları nelerdir Google

fistik

fıstık faydaları hangi hastalıklara etkisi vardır

fıstık ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler fıstık nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir.

fıstığın özellikleri : fıstık yer fıstığı fıstığın latince adı Arachis hypogaea olan Protein, yağ ve E vitamini açısından zengin bir besin olan fıstıkta B grubu vitaminler ile fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum mineralleri de bulunur.

fıstığın faydaları

yararları yer fıstığı vücuda enerji ve kuvvet verici. Kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlayan. Cinsel gücü arttıran. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu gideren. Öğrenmeyi kolaylaştıran. Kalp sağlığına iyi gelen. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıkları riskini azaltan.

Başta Meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucu. Bağışıklık sistemini destekleyen. Kandaki şeker oranını ayarladığı için şeker hastalarına faydalı. Yerfıstığı yağı kabızlığı gideren özelliği. Gastrit, Mide yanması ve ekşimesi şikayetlerini azaltıcı özelliği vardır.

fıstık nasıl kullanılır

fıstık genellikle çerez olarak ya da tatlılara ayrı bir lezzet katmak için kullanılır. Ayrıca, fıstıktan elde edilen fıstık yağı da kullanılmaktadır. Fıstık içini üzerini kaplayan zarı ile birlikte yemek daha faydalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: