Fistül Hastalığı Nedir Google

fistul

Fistül Nedir?

Cilt ile bağırsak arasında normalde olmaması gereken bir kanalın olmasına fistül denir. Makat içindeki bağırsak ile deri arasında oluşan bağlantıya makat fistülü ya da perianal fistül denir. Hastaların çoğunda geçmişte oluşan bir apse sonucunda ortaya çıkar. Mide bağırsak sisteminin en son bölümünde bulunan makat bölgesinin etrafında iki adet kas tabakası mevcuttur.

Dış kas tabakası dışkıyı tutma işlemini sağlayan kas liflerinden oluşur. İç kas tabakası düz kas liflerinden oluşur ve kişi bu lifleri kontrol edemez.

İki kas tipinin de dışkı tutma işlemi üzerinde etkileri vardır. Makat kanalının deri ile birleştiği yere açılan bezler makatın kayganlığını sağlamaktadır. Bu bezlerin iltihaplanması ile bir kanal oluşur buna da fistül denir.

Makatta şişlik ve ağrı ile kendini gösterir. Ateş olabilir ve bu şikayetler dışkılama ile ilgili değildir. Makat çevresinde kaşıntı ve iltihaplı akıntı olabilir. Kendiliğinden ya da cerrahi müdahale ile apse boşaltılabilir. Böylece ağrı ve basınç azaltılmış olunur.

Makat apsesi deriye yapılan bir kesi ile boşaltılarak tedavi edilebilir. Büyük ve derin apseler ameliyat ortamlarında müdahale edilerek tedavi edilmelidir.

Ağrı kesici kullanılması durumunda geçmeyen ağrılar ve tedavi sonrasında artan ağrılar, ateş, titreme, idrar yapamama, aşırı kabızlık ve ishal durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Fistül bitkisel tedavi olarak iyi gelen bitkiler arasında adaçayı vardır. Bir çay bardağı kaynayan suyun içine iki tatlı kaşığı adaçayı konulur ve kaynatılır. 10 dakika bekledikten sonra süzerek içerisine bir parça pamuk batırarak fistül olan bölgenin üzerine sürülür.

One Comment

  1. hasta diyor ki:

    Araştırdığım bir meseleydi sağolun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: