Gece Körlüğü Tavuk Karası Hastalığı Google

gece-korlugu

GECE KÖRLÜĞÜ (TAVUK KARASI) HASTALIĞI

Gece körlüğü (tavuk karası) gözle ilgili bir rahatsızlıktır. Beyne giden sinirlerin zamanla işlevlerini daha az yerine getirmesiyle ortaya çıkan rahatsızlık, birey yaşlandıkça kendini daha rahat gösterir. Bu rahatsızlığın en önemli nedeni bireydeki A vitamini eksikliğidir ve tedavi edilmedikçe rahatsızlık körlüğe kadar ilerleyebilir.

Bu hastalığa sahip olan kişi, karalıkta ya da yeterli aydınlığın olmadığı mekanlarda görme eksikliği yaşamaktadır. Gece körlüğü tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Gece Körlüğü iki Nedenle Oluşabilir

1) Genetik olarak geçebilir
2) Akraba evliliği sonucu kendini gösterebilir.

Işığın çok az olduğu durumlarda görme sıfıra inebilir. Sürücüler için bu hastalık çok tehlikeli bir hal almaktadır. Tedavide gözlük kullanımı bu hastalık için yeterli olmayacaktır. Bunun yanında A vitamini takviyesi ve Omega 3 gibi hastalığın ilerleme direncini kıran vitaminlerin alınması gereklidir.

Hastalığın tedavi edilmesi ve teşhis edilmesi amacıyla ilk önce sağlık kuruluşları tercih edilmelidir. Fakat ilaçların yeterli olmadığı bazı durumlarda bitkilerden de faydalanmak mantıklı olacaktır. Bunlar arasında; bakla yaprağının haşlanıp yenmesi, kuru soğan suyunun göze damlatılması, havuç tohumunun kaynar suyla karıştırılarak tüketilmesi, balık yağının aç karnına içilmesi, andız otu çiçeklerinin haşlanarak tüketilmesi yer almaktadır.

Ayrıca beslenmenin kontrol altında tutulması; bal, polen, arı sütü, ginseng, süt ve süt ürünleri, özellikle bulgur ve bakla, bal kabağı, üzüm, çilek, böğürtlen, domates, yeşil biber, patates, lahana, ıspanak, yeşil fasulye gibi besinlerin tüketilmesi de gece körlüğünün iyileşmesinde bizlere fayda sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: