Gelincik Çiçeğinin Faydaları Google

gelincik

Gelincik Bitkisinin Faydaları?

latince adı Papaver rhoeas olup yazın kırlarda yetişen ve gelincikgillere örnek olarak alınan bir çeşit çiçekli bitkidir. Çoğu kırmızı renklidir. Yaz aylarında toplanıp, gölgede temiz bir kağıt üzerine serilerek kurutulur. İçeriğinde rheadine vardır. gelincik otunun kokusu hoş değil tadı da acıdır. Gelincik çiçeği kırmızı renkte çiçekler açan, beyaz sütlü, otsu bir bitkidir. tadı acı olan gelincik çiçeği, Aş Otu olarak da bilinir. Müsilaj, şekerler, alkaloidler ve zamk içerir.

Uykusuzluk için gelincik bitkisi çok fayda sağlamaktadır. Uykusuzluk sorunu yaşayanlar için şifalı bitkilerden gelincik bitkisinin çiçeğini kullanmak iyi gelecektir.

Gelincik Çiçeğinin Faydaları;

Gelinciğin faydaları arasında uykusuzluğu gidermesi, yanıkları iyileştirmesi, gelinciğin şerbeti ise nefes darlığı, astım ve bronşitte nefes almayı kolaylaştırması, kan tükürme ve kusmayı önlemesi de bulunmaktadır. Uyuyamama sorunu nedeniyle kişilerin ruhsal ve bedensel olarak etkilendikleri ve yaşam koşullarının değiştiği bilinmektedir. Yeterince uyuyamayan vücudun dinlenme gereksinimi karşılanmaması nedeniyle sürekli yorgunluk ve bitkinlik hissi yaşanmaktadır.

Uykusuzluk sorununu tetikleyen ve kişinin uyumasını engelleyen birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenlerin etkilerini ortadan kaldıran ve uykusuzluğa çare olan gelincik bitkisini uzmanlar önermektedir. Uykusuzluk için gelincik bitkisinin hafif yumuşatıcı ve uyuşturucu tesirinden faydalanarak uykusuzluğa çare bulabilirsiniz. Uykusuzluk için gelincik kullanan kişilerde uykusuzluğun bir sorun olmaktan çıktığını gözlemleyen uzmanlar, uykusuzluğa gelinciği önermektedir. Uykusuzluktan kaynaklanan sorunların önüne geçmenin ilk adımı uykusuzluk için gelincik kullanarak sorunlar başlamadan engellemektir.

Gelincik Çayı

gelincik çiçeği çayı nasıl yapılır tarifi 1 tas su içinde 1 gün boyunca bekletilir. Bu hazırlanan su içine yarım tatlı kaşığı nane, 1 çorba kaşığı çilek eklenir ve sıcak suyun içinde 15 dakika boyunca kaynatılır. Hazırlanan karışım şeker yada pekmez ile tatlandırılılıp içilerek tüketilmeli.

Gelincik Çayının Faydaları

Sakinleştirici etkisi vardır. İnsana huzur verir. Astım hastalığına iyi gelmektedir. Ferahlatıcı etkiye sahiptir. İştahsızlık problemleridne kullanılır iştah açıcı etkiye sahiptir.

Gelincik Çiçeği Nasıl Kullanılır

Gelincik bitkisinin şifa için kullanılan kısımları çiçekleridir. Gelinciğin çiçeklerinin kurutulmuş halinin yumuşatıcı ve uyuşturucu bir etkisi bulunmaktadır. gelincik çiçekleri güneşte kurutularak kullanılır. Tadı acı olduğu için daha çok şurubu tüketilir. Gelinciğin çiçeklerinin su içinde şişelerde güneşte bekletilerek şerbeti elde edilir ve bu şerbet çok faydalıdır.

2 Comments

  1. LEVENT diyor ki:

    Kurdurduğu muz bu gelincik yaprağı nı nerede muhafaza edeceğiz

  2. esma diyor ki:

    gelincik çiçeği ilk defa duyuyorum. sitede gezinmek yeni bilgiler açısından olumlu..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: