gilaburu meyve suyunun faydaları Google

gilaburu

gilaburunun faydaları hangi hastalıklara etkisi vardır

gilaburu bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar gilaburu ağacı meyve suyu böbrek kum ve taşlarını eritici etkinliktedir. Diğer yöntemlerin aksine fiziksel parçalama ile değil kimyasal çözünmeyle böbrek taşını erittiği için kişinin ağrı duymayacağı belirtilmektedir. Gilaburu suyunun vücuttan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı antioksidanlar yer alır. gilaburu nektarı şifalı bitkiler gilaburu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir

gilaburu özellikleri : latince adı Viburnum opulus olup gilaburu meyvesi kırmızı renkli, nohut büyüklüğünde meyveler veren, 3 metreye kadar boylanabilen ve kartopu gibi toplu halde beyaz çiçekler açan bir ağaçtır. Demet halindeki beyaz çiçeklerinden dolayı Kartopu Ağacı olarak da bilinir. Yöresel olarak gildar, gilaboru, giligili, gilabolu, dağdağan gibi farklı isimlerle de anılır. Özellikle Türkiyede Kayseri ve civarında yetişir. Reçine, tanen, organik asitler, saponin, arbutin, şekerler, acı madde ve C vitamini içerir. Mineraller açısından da zengindir.

gilaburunun faydaları : gilaburu bitkisinin faydaları yararları idrar söktürücü, kabızlığı gideren, ishal yapan, Bağışıklık sistemini güçlendiren, sakinleştirici etkisi, spazmları çözücü, uykusuzluğa iyi gelen. Adet sancılarını azaltan, aşırı kanamaları önleyen. gilaburu suyu böbreklerin çalışmasını arttırıcı, gilaburu meyvesinin böbrek taşı taşlarını ve kumunu düşürmeye yardımcı. İdrar yolu hastalıkları ve prostata karşı faydalı. Yaşlanmanın etkilerini geciktirici özelliği vardır.

gilaburu nasıl kullanılır : gilaburu meyvesi taze olarak yenebileceği gibi gilaburu suyu sıkılarak da tüketilebilir. Şekerle tatlandırılan gilaburu meyve suyu böbrek taşlarına karşı faydalıdır. Ağacın gövde kabukları ve gilaburu yaprakları da suda kaynatılarak gilaburu çayı hazırlanabilir. gilaburu ağaç kabuğunun kramplar ve kas gerginlikleri için rahatlatıcı etkileri bulunduğu belirtilmektedir. gilaburunun kullanımı gilaburunun kabuk ve gövdesinden elde edilen sıvı astım, doğum sonrası spazm, uyku sorunları, romatizma gibi sorunlarda kullanılmaktadır. Egzama gibi cilt sorunlarında dışardan kullanılır.

gilaburu çayı : gilaburu çayı nasıl yapılır tarifi yarım tatlı kaşığı gilaburu kabuğu ile yarım bardak suda hazırlanan gilaburu çayı, yarım tatlı kaşığı kediotu kökünün yarım bardak kaynar suyla haşlanıp, 10 dakika demlendirilen kediotu kökü çayı ile eşit oranda karıştırılarak içilir.

gilaburunun zararları ve yan etkileri : gilaburu asitli bir yapıya sahip olduğu için gilaburu suyunu mide ve bağırsaklarında ülser sorunu olan kişiler içmemelidir.

3 Comments

  1. recep kaya diyor ki:

    degerli hocam gilaboru nasıl kulanılır aç karnımı tok karnımı insan başı akşam sabah tane olarak ne kadar yemeliyiz ve tanesimi iyidür yoksa sıkma suyumu iyidür meyilime bilgi vermenizi çok rica ederim saygılarımla allah rızası için en kısa zamanda cevaplarsanız sevinirim

  2. gilaburu diyor ki:

    Gilaburu meyvesi çok faydalı olup hakettiği ilgiyi göremeyen meyve, bir çok akademisyen tarafından önemle tavsiye edildiği halde televizyondalarda fazla yayınlanmadığı için popülaritesi çok az. Umarım ilerleyen aylarda bu durum tesine döner. Gilaburu faydaları hakkın bir çok makale okudum ancak detaylı anlatımınız için teşekkürler.

  3. Selda diyor ki:

    Kalbi delik bir bebek bobrek taşlari için kullanabilirmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: