ginseng otunun faydaları Google

ginseng

ginseng otu faydaları hangi hastalıklara etkisi vardır

ginseng bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar ginseng özellikle doğu asyada çok yaygın olarak yetiştirilen ve kullanılan, beyaz çiçekli, soluk kırmızı ginseng renkte meyveleri olan şifalı bir bitkidir. Saponinler, B1, B2 ve D vitaminleri, uçucu yağ, glikozitler, fosfat ve organik asitler içerir. şifalı bitkiler ginseng nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir

ginseng otunun özellikleri : ginseng bitkisi latince adı Panax ginseng olup botanik ismi olan Panax, Yunanca tam iyileşme anlamına gelen panacea kelimesinden türetilmiştir. Ginseng’in tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptogen strese karşı direnci artıran bir ajan olduğu düşünülür. Ginseng, fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artıran bir bitkidir ve fiziksel ve mental zihinsel dayanıklılığı artırır. Ginseng’in uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu testesteron ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini özellikle prostata karşı olumlu bir şekilde etkilediği de bilinmektedir. Ayrıca o, erkeklerde aşırı stres ve yorgunluktan kaynaklanan performans düşüklüğünü de gidermektedir. Ginseng’in kadınlar üzerindeki beynin hafıza bellek merkezlerini uyarıcı etkisinin bulunması ise yenidir. M.S 1. yüzyıla ait bir Çin metnine göre; Ginseng, zihni güçlendirici, irfan ve bilgeliği artırıcı bir şifalı bitki olarak tanımlanmakta ve düzenli kullanımının yaşam süresini artıracağı belirtilmektedir. Kırmızı Kore Ginseng ise Uzakdoğu ülkelerinde 2000 yıldan fazla bir süredir kullanılmakta olan geleneksel şifalı bitkiler içerisinde en yaygın olanıdır. Ayrıca Uzakdoğu insanları arasında gizemli bir bitki olarak büyük bir ün ve şöhrete sahiptir. Çoğu insan Ginseng’in kuvvet verici bir tonik ve çeşitli hastalıklara karşı bir koruyucu olduğuna inanmaktadır.

ginseng otunun faydaları : ginseng otu yararları bağışıklık sistemini güçlendiren, vücut direncini arttıran. Vücuda ve kalbe kuvvet veren. Yorgunluğu gideren. Zihni açan, hafızayı kuvvetlendiren. Stresi azaltan. Depresyona karşı faydalı. Özellikle erkeklerde cinsel gücü ve sperm sayısını arttıran. Prostata karşı koruyucu. Kandaki şeker ve kolesterol oranını düşüren. Kansızlığa iyi gelen. Kansere karşı da koruyucu etki gösteren. Tümörlü hücrelerin gelişimini yavaşlatan, hatta bazen tamamen durdurabilir. Sindirim sistemi ve böbreklere faydalı. Karaciğeri koruyan. Kalp ve damar sağlığı üzerinde de olumlu etkili. Yaşlanma belirtilerini azaltan özelliği vardır.
ginseng bitkisinin faydaları : ginseng bitkisi çin kaynaklarına göre Kırmızı Kore Ginsenginin kalp, akciğer, sindirim sistemi organları, ve böbrekler üzerinde oldukça etkili bir tonik etkisine sahip olduğunu yazmaktadır. Kırmızı Kore Ginseng; karaciğeri, alkol tüketiminin, toksik ve çeşitli hastalıkların etkisinden korumaktadır. ginseng neye iyi gelir, Kırmızı Kore Ginseng’inin stresi azaltıcı ve hatta yok edici etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Stres, depresyon veya diğer sert ve olumsuz koşullar altındaki vücut metabolizmasını koruyan bir tonik etkiye sahiptir. Şeker hastalığının iyileşmesine yardımcı olur ve kandaki şeker, lipit ve kolesterol seviyesini düşürür. Tümör hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatır ve hatta engeller. Anemiye (kansızlık) karşı iyi gelir ve özellikle kanser hastalarında görülen kandaki bazı eksiklikleri giderir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp damar sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır.

ginseng otu bitki kökü çayı : ginseng çayı nasıl yapılır tarifi 1-2 tatlı kaşığı ginseng tozu bir bardak suya konulup kaynayana kadar ısıtılır. Sonra ateş kısılarak 10 dakika boyunca ısıtılmaya devam edilir. hazırlanan karışımda günde 3 kez 1 er bardak içilir. ginseng zayıflatırmı yorğunluk hissini ortadan kaldırdığı için tok tutma ve kilo verme iştah kesici özelliği vardır

ginseng otu nasıl kullanılır : ginseng kökünün faydaları ve nasıl tüketilmeli ginseng kökü toz haline getirilerek ya da köklerinden elde edilen ginseng suyu kullanılır. keşfedildikten sonra pek çok ginseng içeren hazır ürün üretilmeye başlanmıştır. Genellikle ginseng tablet ya da ginseng çayı şeklinde sunulmaktadır. Cinsel gücü arttırıcı ve yaşlılarda yaşlılık belirtilerini azaltıcı olarak kullanımı oldukça yaygındır.

ginseng otunun zararları ve yan etkileri : ginseng bitkisinin bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak 3 yaşından küçük çocuklar ve organ bağışı yapan ve alan kişiler kullanmamalıdır. Birde ginseng bitkisini sabahları almanızı çünkü vücuda büyük bir enerji sağlıyor, bu nedenle gece içerseniz uyku problemi yaşayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: