gıvışkan otunun faydaları Google

giviskan

gıvışkan otu faydaları hangi hastalıklara etkisi vardır

gıvışkan bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar gıvışkan otu 1 metre boylarında, beyaz çiçekler açan, otsu bir bitkidir. Saponinler, organik asitler, flavon ve glikozid içerir. Yaprakları ezilirken ilginç bir ses çıkarır ve bundan dolayı bitkiye İbiş gıbış da denir.

Bileşiminde saponinler, organik asitler ve flavon türevleri bulunur. şifalı bitkiler gıvışkan otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir.

gıvışkan otu özellikleri

latince adı Silene vulgaris olup Karanfilgiller familyasındandır. Diğer adları üvrıncık, Çığıştak, Kıvışkan, Kıvrışık. gıvışkan otu 80 cm boylarında, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Sapsız yaprakları karşılıklıdır. Çiçekler beyaz renkli, beş parçalıdır, çanak yapraklan şişkindir. Güney ve Batı Anadoluda çiçek açmadan toplanan yaprak ve taze dallar sebze olarak kullanılır.

gıvışkan otunun faydaları

İdrar söktüren ve idrar yolu hastalıklarına iyi gelen özelliği vardır.

gıvışkan otu nasıl kullanılır

Bitki bütün olarak kurutulduktan sonra sıcak suda demlenmek suretiyle çayı kullanılır. Ayrıca, taze yaprakları yemeklerde ve börek yapımında kullanılır. Süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır.

gıvışkan otu çayı

gıvışkan otu çayı nasıl yapılır tarifi 1 litre 5 bardak kaynar suya kurutulmuş gıvışkan kökü ve gıvışkan yaprağı 50 gram konup 10-15 dakika dinlendirildikten sonra günde 2-3 kez birer bardak içilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: