gotu kola bitkisinin faydaları Google

gotukola

gotu kola otu hangi hastalıklara etkisi vardır

gotu kola bitkisi faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar etken maddesi asyatik ve madekasik adlı triterpenik saponinlerdir. Ayrıca magnezyum, kalsiyum, sodyum, tanenler, şekerler, serbest amino asitler ve K vitamini bulunur. Yara iyileştirici, iltihap giderici, özellikle de egzamayı köreltici, böcek sokmalarını etkisizleştirici etkilerinin yanında, idrar artırıcı, mide ülserini iyileştirici ve zihinsel rahatsızlıklarda hipnoz edici etkileri vardır. şifalı bitkiler gotu kola nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir

gotu kola özellikleri

maydanozgiller familyasındandır. Kırmızımsı-beyaz gövdeli, tırmanıcı, ya da gölgeli çayırların sığ sularında dalgalanan, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Uzunca bir sapın taşıdığı böbreksi yapraklan vardır.

Haziran-eylül aylarında yaprakların oltuklarından çıkan kırmızı-yeşil, beyaz ya da solgun pembe gotu kola çiçekleri ancak dikkatli bakıldığında görülür. Küçük meyveler olgunlaşınca ikiye ayrılır.

gotu kola bitkisinin faydaları

gotu kola otu yararları, kan akımı ve nörotransmitterler üzerindeki etkisi sayesinde hafıza zayıflığı, unutkanlık ve konsantrasyon sorunları için de kullanılmaktadır. Gotu kola anksiyeteye yatkın ve depresyon hastası insanlarda da rahatlatıcı etkiye sahiptir. Gotu kola yüksek tansiyonu düşürür.

gotu kola nasıl kullanılır

gotu kola özellikle bacaklardaki kan arttırmaktadır. Bu amaçla varis, selülit gibi sorunlara karşı koruyucu olarak ve bacaklardaki yetersiz kan akımını arttırmak amacıyla kullanılmaktadır.

gotu kola çayı

tarifi çay olarak 150 mi kaynar su, 2-4 gram bitkinin üzerine dökülür, 5-10 dakika sonra süzülerek içime hazır hale gelir. Günde üç bardağa kadar içilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: