göz otunun faydaları Google

gozluk-otu

göz otu faydaları hangi hastalıklara etkisi vardır

göz otu bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar gözlükotu bitkisi göz otu beyaz renkli ve içerisinde sarı lekeler olan ufak çiçekler açan, 5-25 cm boylarında otsu bir bitkidir. gözlükotu olarak da bilinir.

Çok sayıda glikozid ve çeşitli alkaloidler içerir. şifalı bitkiler göz otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir

göz otunun özellikleri

gözlükotu yani göz otu latince adı Euphrasia officinalis olup kırlarda kendiliğinden yetişen bir çeşit bitkidir. göz otu yaprakları dantela şeklindedir.

Gözlükotu çiçeği ufak, beyazımtırak, mavi ve kırmızı benekli olup, yapraklarının ortasındadır. gözlükotu çiçekleri yaz aylarında toplanıp kurutulur.

göz otunun faydaları

yararları göz otu neye iyi gelir adından da anlaşılacağı gibi göz şikayetlerinde faydalı. göz kanlanmasına, göz nezlesine, göz iltihaplarına iyi gelir.

Mide ve bağırsak bozukluklarına karşı da faydalı olan gözotu mide ve bağırsaklardaki gazı ve ağrıları giderici özelliği vardır.

göz otu nasıl kullanılır

göz otu çiçekleri kurutularak kullanılır. göz otu çiçeği kaynatılıp elde edilen göz otu suyu ile gözler banyo yaptırılırsa göz nezlesi ve iltihaplanması gibi şikayetlere karşı faydalı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: