Gözde Arpacık Neden Çıkar Google

arpacik

Arpacık Neden Olur Nasıl Çıkar

Arpacık, gözde oluşan bir enfeksiyon türüdür. Arpacık ile karşılaşan hastalar, kendi çabalarıyla bir şeyler yapmaya çalışırlar fakat burada yapılması gereken hemen uzman bir doktora başvurmaktır. Bu arada yapılacak işlemlerin zamanı önemlidir. Örneğin çay kompresi yapılabilir. Bu yapıldığında hastaların bir kısmı rahat ederken bir kısmında ise şikâyetler artış gösterir. Arpacık tedavisinin bir kısmında sıcak pansuman önerilir.

Bu uygulama arpacık tedavisinin bir kısmını oluşturur ancak bunun hangi anda yapılacağına ancak hekim karar verebilir.

Bu sebeple hasta bu bilmeden herhangi bir aşamada uygulamamalıdır. Tedavi aşamasında hastaların gözün üzerine sarımsak veya benzer başka maddeler koyduğu da görülmüştür. Bunların tedavi edici bir etkisi yoktur.

Doktor tavsiyesi yada kontrolü dışında uygulanan yöntemler, daha ciddi sorunlara yol açarak tedavi süresini uzatabilirler. Hastaların bazıları arpacığın bulunduğu bölgedeki kirpiklerin koparılmasının arpacık tedavisinde faydalı olduğunu düşünmektedirler.

Böyle bir uygulama istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Hastalık, koparılan kirpiklerin diplerinden daha derinlere nüfuz edip genişleyebilir. Arpacık tedavisinde vücut direnci arttırılmaya çalışılmalıdır.

Başlangıç seviyesinde, damla ile müdahale etmek yeterli olurken, ileri seviyelerde antibiyotik ve diğer ilaçlarla müdahale edilebilir. İleri seviyelerdeki arpacıkta hastanın kendi başına eczaneden ilaç alıp kullanması uygun değildir, bu aşamada mutlaka bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Bazı durumlarda arpacık kronikleşir ve bu durumda arpacığın geçmesini sağlamak için kullanılan ilaçlar ve buna benzer tedaviler etkili olmaz. Bu durumda bu arpacıklar ancak cerrahi müdahale ile boşaltılabilirler.

Ancak arpacığın ameliyatla alınması sorunu çözmeyebilir, arpacık gözün başka bir bölgesinde tekrar ortaya çıkabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: