gülhatmi çiçeğinin faydaları Google

gulhatmi

gülhatmi hangi hastalıklara etkisi vardır

gülhatmi bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar gülhatmi çiçeği yaprakları geniş ve yuvarlak, gülhatmi çiçekleri büyük ve türlü renklerde olan bir süs bitkisidir. hatmi çiçeği güzel görünüşü ile sadece görsel bir şölen sunmakla kalmayan, son derece faydalı bir şifalı bitkidir. şifalı bitkiler gülhatmi nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir.

gülhatmi bitki çiçeği özellikleri

althaea rosa Ebegümecigillerden; temmuz-ağustos aylarında, pembemsi beyaz renkli çiçekler açar. 50-150 cm yüksekliğinde, çok senelik otsu bir bitkidir. Sulak çayırlar ve dere kenarlarında yetişir. Gövdeleri dik ve tüylüdür. Yaprakları saplı ve çok tüylüdür. Çiçekleri, dalların ucundaki yaprakların koltuğunda tek tek veya gruplar halinde bulunur. türkiye’de en çok akdeniz bölgesinde yetişir. hatmi çiçeğinin yaprakları, hatmi çiçekleri ve hatmi kökü kullanılır. gül hatmi ve killi hatmi cinsleri vardır. gül hatmi süs bitkisidir. 1-2 m yüksekliğinde, beyaz, sarı kırmızı ve siyahımsı kırmızı renklidir. uzun ömürlü bir bitkidir. killi hatmi ise 10-40 cm yüksekliğinde, dik ve tüylü, eflatun renginde çiçekleri olan bir bitkidir. Musilaj, nişasta, sakkaroz, galaktoz, pektin, yağ, tanen ve asparagin içerir.

gülhatmi çiçeğinin faydaları

gülhatmi yararları hatmi çiçeğinin idrar söktürücü özelliği vardır. Mide bağırsaklardaki sıkışmış gazın atılmasını sağlayıcı. Soğuk algınlığına, bronşite, öksürüğe karşı içeceğiniz hatmi çiçeği çayı son derece faydalı. diş sağlığı konusunda hatmi çiçeği, diş eti çekilmelerinde, diş iltihaplarına çözüm getirici.
gülhatmi çiçeği neye iyi gelir : hatmi bitki çiçeğinin en faydalı kısmı kökleridir. gülhatmi köklerinin böbrek iltihapları başta olmak üzere vücudunuzdaki birçok iltihabı yok edici özelliği vardır. vücudunuzun herhangi bir yerinde çıkan sivilce, akne, yaraların üzerine lapa haline getirilen hatmi çiçeği sürülürse kısa zamanda yaraları onarıcı etkisini gösterir. Rahim hastalıklarında hatmi çiçeği, rahmin içinde çıkan hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir. Böbrek taşı olan kişilerin hatmi çiçeğinin tozunu kullanmaları halinde böbrek taşlarının eridiğini göreceklerdir.

gülhatmi çiçeği çayının faydaları

sarılığı engelleyen, Anne sütünü çoğaltan, Hazımsızlık sorununu çözen, Göğsü yumuşatan, Vücuttaki yeli dağıtan, Öksürüğe iyi gelen, Dövülmüş gül hatmi taneleri vücuda sürülürse sinek ve böcek ısırmalarını önleyen özelliği vardır.

gülhatmi çiçeği çayı

malzemeleri gülhatmi çayı, 3 tutam hatmi çiçeği, 1 tutam kantaron, Yarım tutam nergis çiçeği, Yarım tutam portakal kabuğu rendesi, Süt, Şeker

gülhatmi çiçeği çayı nasıl yapılır

tarifi ve hazırlanışı hatmi çiçeği, kantaron, nergis ve portakal kabuğu rendesi suyun içinde 10 dakika kaynatılır. Karışıma süt ve şeker ilave ederek yemeklerden sonra bir bardak içilir.

gülhatmi çiçeği nasıl kullanılır

hatmi çiçeğinin yapraklarını kurutur ve 1 litre kaynamış suyun içine bir tutam hatmi çiçeği yaprağı atarsanız demlediği anda çay olarak içebilirsiniz. Ayrıca bu çay ile yüzünü yıkamanız güneş lekelerini geçirecektir.

gülhatmi çiçeğinin Zararları ve yan etkileri

hatmi çiçeğinin belli bir zararı yoktur ancak her bitki gibi hatmi çiçeğinin de fazla kullanılması sakıncalıdır.

2 Comments

  1. Fatoş Işıl Öziz diyor ki:

    Gül hatmi görselinde Kullandığınız fotoğraf yanlıştır.

  2. çiçek vitrini diyor ki:

    orkide çiçeğinin polen tozundan salep içeçeği yapılmaktadır. Salep kışın soğuk algınlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: