gülün faydaları nelerdir Google

gul

gül bitkisi faydaları hastalıklara etkisi

gül çiçeği ile ilgili bilgiler hakkında yazılar gül bitkisi kırmızı gül, pembe gül, beyaz gül ve sarı gül renklerinde hoş kokulu çiçekler açan dikenli bir bitkidir. Çok güzel ve hoş kokulu bir çiçek olan gül cilt bakımı için de çok yararlı ve kullanışlıdır. antiseptik olarak kullanılır. ishali keser. boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. göz kanlanmaları ve göz nezlelerinde faydalıdır.

Ayrıca krem ve parfümeri sanayinde kullanılır. gülün saça ve cilde faydaları ve kullanımı şifalı bitkiler gül nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir

gül ağacı : gül ağacının birçok türü olan gül çiçeklerin sultanıdır denilebilir. Orta güneşli, killi kumlu ve kırmızı toprakları çok sever. Yediveren, Bodur, Sadberk, Sarmaşıktır. Güllerinin sürekli canlı olması için yanmış çiftlik gübresi ile diplerinin her ilkbaharda gübrelenmesi gerekir. Daldırma ya da çelikle üretilir. Bunları dikme zamanı hemen ilkbahar öncesinde ve don tehlikesinin ortadan kalktığı günlerde başlar. Ancak toprağın Sonbahar’da derin işlenmiş olması gerekir.

Fidanlar için 40 cm civarında derinlikte kazılacak çukurlar birbirinden 1 metre uzaklıkta olmalıdır. Fidan dikiminde çukur açarken üstten çıkan toprağa biraz yanmış gübre ile karıştırıp alta, alttan çıkan toprağı da üste vererek yapılır hafif sıkıştırarak can suyu verilir. Güllerde en çok, gül yaprakları ve gövdeyi pudralanmış sarmaya başlayan bir mantar hastalığıyla, yapraklara dadanan afitlerin (yaprak biti) verdiği zararlar görülür. Tarım ilaçları satılan yerlerde gerekli ilaçları bularak mücadele yapmak mümkündür. Şifası, sağlıklı yetişen güllerin yaprakları, dalları, taze ya da gölgede kurutularak saklanan çiçekleridir.

gülün özellikleri : latince adı rosa olup Gülgillerin örneği olan bitki ve bunun çiçeğidir. Bir çok çeşidi vardır. Bunlar; kokusu, rengi, şekli, iriliği ve ufaklığı bakımından birbirinden ayrılır. En çok görülen çeşitleri; sarı gül, van gülü, yediveren gülü, Yabani gül ve Şam gülüdür. Pembe gülün taze çiçeklerinden gülsuyu ve gül esansı elde edilir. İçeriğinde geraniol, rodinol, eugenol, citronel ve feniletilalkol vardır. Hekimlikte çiçeklerinin renkli yaprakları kullanılır. Bunlar, gonca halindeyken toplanıp, sıcak bir yerde kurutulur ve ışık almayan kutularda saklanır.

gülün faydaları : yararları gül bitkisinin çiçeğinin gül suyunun faydaları ishali keser. bademcik ve boğaz iltihaplarını giderici. mikrop öldürücü. gül çiçeğinin yapraklarını kaynatarak elde edilen çay bağırsakları rahatlatır ve bulantıyı keser. Bu su ile göze banyo yaptırılırsa göz kanlanmasını ve nezlesini giderir. gargarası ağız yaralarına ve diş ağrılarına iyi gelir. gül yağı ve gül suyu cildi gerginleştirir ve cilde canlılık verir.

gül nasıl kullanılır : gülden gül suyu ve gül yağı elde edilir. Kremlerde, kozmetik ve parfümeri sanayinde kullanılır. Gül reçeli mideyi kuvvetlendirir. Gül suyu cildi güzelleşterir. Gül suyuna batırılmış bez alna konulursa baş ağrısını giderir. Taze gül taç yapraklarının badem yağına batırılıp bir süre bekletilmesi ile elde edilen Gül yağı, göz çevresindeki kırışıklıklara, yarım saati aşmadan, uygulanıp temizlenirse yararı görülür.
ağız yaralarında : uygun bir kavanoza 1 litre su, 50 gram taze gül çiçeği yaprağı konularak, güneşte 1 hafta bekletilerek gerektiğinde kullanılabilecek çok yararlı bir gargara ilacı elde edilir.
çabuk kızaran yorgunluktan yaşaran gözler için : gül fidanlarının taze gül yaprakları ve körpe dallarını aynı ölçüde suyla kaynatarak elde edilen sıvıyı bir pamuğa sürerek yapılan banyo iyi gelir.
bulantı için : taze ya da kurutulmuş 40 gram gül çiçeği yaprağı çayı olarak 1 litre suda haşlanır. Ara sıra birer kahve fincanı içilirse kişiyi rahatlatır.
öksürük için : bulantıdaki gibi hazırlanan çayın içilmesi kişiyi rahatlatır.
güzellik için : gül suyunun faydaları 1 ölçü vazelini, hazır satılan 3 ölçü gül suyu ile iyice karıştırıp hazırlanacak losyon, eldeki çatlakları giderir. Elleri güzelleştirir. saça, cilde ve yüze iyi gelir.

One Comment

  1. Hikaye Oku diyor ki:

    faydalı bilgiler için teşekkür ederiz. cidden harikaymış faydaları.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: