gümüşdüğme otunun faydaları Google

gumusdugme

gümüşdüğme otu hangi hastalıklara etkisi vardır

gümüş düğme bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar gümüş düğme bitkisinin taze gümüşdüğme yaprakları bazı Avrupa ülkelerinde migren’e karşı Günde 2-3 taze gümüşdüğme yaprağı ekmek içine konularak veya bal ile ezilerek yemek suretiyle kullanılmaya başlanınca, modern herbalisler, bazı üniversiteler ve klinikler bir dizi araştırmaya başladılar. 1980’lerin başlarından itibaren yapılan bu bilimsel araştırmalar migrene karşı pozitif sonuçlar verince Gümüşdüğme binlerce yıldan sonra tekrar ilgi çekti. şifalı bitkiler gümüşdüğme nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir

gümüşdüğme bitki özellikleri

Tanacetum parthenium – Chrysanthenum parthenium Gümüşdüğme, 20-60 cm yükseklikte, kuvvetli kokulu ve otsu bir bitkidir. gümüşdüğme yaprakları parçalı, parçalar seyrek ve tüylü olup; kapitulumlar dalların ucunda 5-30 çiçekli kümeler halinde toplanmıştır. Kapitulumlar 13-22 mm çapında, kenardaki gümüşdüğme çiçekleri dil biçiminde ve beyaz, ortadakiler tüp şeklinde ve sarı renklidir. Gümüşdüğme bitkisinin etken maddesi olan parthenolid’lerin, ağrıyı ileten prostoglandin’leri ve migreni tetiklediğine inanılan serotonin hormonunun üretimini engellediği, kılcal damarlarda platelet kanın pıhtılaşmasını sağlayan küçük hücreler oluşumunu azalttığı bu araştırmalar neticesinde bulunmuştur.

gümüşdüğme otunun faydaları

Kuvvet verici, uyarıcı, ateş düşürücü, adet getirici, yarım baş ağrısında migrende faydalıdır. migren eşlik eden bulantı, baş dönmesi ve depresyon gibi semptomlarda da bir azalma gösterir. içeriğinde temel yağlar, flavonoid glikozitler, pinen türevleri ve kostik asit’e ilave olarak yeni bir flavonol olan ve tanetin adı verilen anti inflammatuar etkili bir madde bulunmuştur.

gümüşdüğme otu nasıl kullanılır

Adet söktürmek için adetin başlamasından 3-4 gün önce kaynatılan suyundan günde 3-4 bardak içilir. Çok acı olduğundan balla tatlandırılmalıdır. Migrende günde 2-3 adet taze yaprak ekmekle beraber yenilerek veya ezilerek balla yenilir tedaviye 1 ay kadar devam edilmelidir. gümüş düğme çayı kullanılışı : 1 bardak suya, 4-10 gr çiçek konur. 5-10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir.

gümüş düğme zararları ve yan etkileri

tavsiye edilen dozlarda bir yan etkisi yoktur ancak yüksek dozlarda çok uzun süreli olarak kullanılırsa bazı alerjik reaksiyonlar ve mide rahatsızlığı olanlarda tahrişler görülebilir. Hamileler, emziren anneler ve çocukların kullanmamaları tavsiye edilmektedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: