güneş gülünün faydaları Google

gunesgulu

güneş gülü otu hangi hastalıklara etkisi vardır

güneş gülü bitki çiçeği ile ilgili bilgiler hakkında yazılar güneş gülü bitkisi Uzun tüylü güneş gülü yaprağı ve beyaz çiçekleri olan, böcek yiyen bir bitkidir. İçeriğindeki en etken madde Karboksioksi naftakinon adlı maddedir. şifalı bitkiler güneş gülü nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir

güneş gülü bitkisi özellikleri

güneş gülü otu latince adı Drosera rotundifolia olup 5-10 cm. kadar yüksek, böcekler yiyen, yapraksız, saplı çok yıllık otsu bir bitkidir. güneş gülü yaprakları yuvarlak, uzun saplı üzeri bezimsi kırmızımtrak tüylerle kaplıdır. Bu bezlerden yapışkan bir sıvı çıkarır, bunlarla böcekleri avlar.

Güneş gülü çiçekleri bir sıraya dizili beyaz renkte ve üzüm taneleri gibi dizilidir. Çanak kaideye kaynaşmış 5 yapraklı, taç 5 yapraklı, 5 adet de erkek organı vardır. Meyve çok sayıda güneş gülü tohumlarla dolu bir kutucuktur.

güneş gülünün faydaları

spazm çözücü. öksürüğü kesici etkisi ile başta boğmaca gibi öksürüklü hastalıklar olmak üzere astım ve bronşitte de faydalı. Farenjit ve larenjitte faydalı. Vereme karşı etkili özelliği vardır.

güneş gülü nasıl kullanılır

güneş gülü otunun yaprakları, güneş gülü çiçeği ve sürgünleri kullanılır. güneş gülü bitkisinin toprak üstü kısımları kurutulduktan sonra suda kaynatılarak içilebilir.

güneş gülü bitki çayı

kullanımı 1 çorba kaşığı 400 gr. kaynar su ile haşlanır, 2 saat bekletilir, süzülür. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: