güvey fenerinin faydaları Google

guveyfeneri

güvey feneri hangi hastalıklara etkisi vardır

güvey fenerinin faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar güvey feneri bitkisi beyazımsı çiçekler açan, ortalama 50 cm boylarında, otsu bir bitkidir. organik asitler, tanen, alkaloidler ve müsilaj içerir.

şifalı bitkiler güvey feneri nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir

güvey feneri özellikleri

latince adı physalis alkekengi olup patlıcangillerden; gelin feneri kireçli topraklarda yetişen bir çeşit bitkidir. güvey feneri çiçeği pembe beyazdır. güvey feneri tohumu güvey feneri yemişi kiraza benzer.

Terkibinde C vitamini vardır. Lezzeti acımtıraktır. güvey feneri meyveleri Eylül Ekim aylarında toplanıp, kurutulur.

güvey fenerinin faydaları

yararları idrar söktürücü ve bağırsak kurtlarını düşürücüdür. Sakinleştirici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. Karında toplanan suyu boşaltır. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Sarılıkta faydalı özelliği vardır.

güvey feneri nasıl kullanılır

güvey feneri yaprakları ve güvey feneri meyveleri kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılır. güvey feneri meyvesi taze olarak da tüketilebilir. Bitkinin yeşil kısmı zehirlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: