güzel avrat otunun faydaları Google

guzelavrat

güzel avrat otu hangi hastalıklara etkisi vardır

güzel avrat otunun faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar güzelavratotu siyah renkte, kiraza benzeyen güzel avrat meyveleri olan, mor renkli güzelavrat otu çiçeği açan, 1,5 metreye kadar boylanabilen, nahoş kokulu ve zehirli bir bitkidir. güzelavratotu atropin, skopolamin ve hyosiamin adlı alkaloidler içerir. şifalı bitkiler güzel avrat otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir

güzel avrat otunun özellikleri

latince adı atropa belladonna olup patlıcangillerden; kireçli topraklarda yetişen 180 santimetre kadar boyunda, birkaç sene yaşayan nahoş kokulu bir bitkidir. Meyveleri kiraz gibi yuvarlak ve siyah renktedir. İçeriğinde Atropin vardır. Ev ilaçlarında kullanılmaması gerekir.

güzel avrat otunun faydaları

Hekimlikte ilaç yapımında kullanılan bu bitkiden, ağrı kesici özelliği ile ağrı kesici ilaçların üretiminde faydalanılır. Orta Kulak ve bademcik iltihaplarına karşı etkilidir. Mide ve bağırsak, kalp, sinir, beyin ve astım hastalıklarında kullanılan ilaçların üretiminde de kullanılır.

Parkinson hastalığında görülen şikayetleri azaltır. Kalbi yavaşlatır ve kan basıncını yükseltir. Yüksek dozlarda tersine etki gösterir. Gastrit ve ülser şikayetlerini azaltır. Spazm çözücüdür. Çocuklarda görülen gece altını ıslatmaları önlemeye yardımcı olur. Nefes darlığını giderir ve özellikle astım nöbetlerinde nefes almayı kolaylaştırır.

güzel avrat otu nasıl kullanılır

güzel avrat bitkisinin kullanılan kısımları güzel avrat kökü ve güzel avrat yaprağı. çok zehirli bir bitki olduğu için ancak uzmanlar tarafından hazırlanan ilaçlar içerisinde kullanılır. Evde kullanılması tehlikelidir.

güzel avrat otunun zararları ve yan etkileri

başlıca zehirlenme belirtileri baş ağrısı, aşırı sinirlilik, boğazda kuruluk ve susuzluk hissi, sayıklama ve hayal görmedir. Zehirlenme halinde derhal bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

One Comment

  1. S.sezmis diyor ki:

    Bu otu kontrolsuz alinirsa sinir sistemini bozuyor konusma beyin fonksiyonlarini kaybettiriyor.son derece zararlari vardir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: