halile otunun faydaları Google

halile

halile otu hangi hastalıklara etkisi vardır

halile otu faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar halile bitkisi karahalile otu ve sarıhalile otu olarak bilinen çeşitleri vardır. kara halile meyvesi şifalı bitkiler halile nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir

halile otunun özellikleri

latince adı terminalia olup doğu Hindistanda yetişen bir bitkinin olgunlaşmadan önce toplanan ve kurutulan 1-3 cm uzunluğunda, iğ biçiminde sert, kokusuz taneleridir. sarı halile bitkisi ve karahalile bitkisi Terminalia chebula olmak üzere iki çeşidi vardır.

sarı halilenin faydaları

kabızlığı gideren. vücuda kuvvet veren. zayıflığa ve kansızlığa karşı faydalı. sinirleri güçlendiren. nefes darlığı ve astıma iyi gelen. balgam söken. Cinsel gücü arttıran özelliği vardır.

kara halilenin faydaları

kabız edici, ishal kesici. hazmı kolaylaştırıcı. yara iyileştirici. basur kanamalarını ve şikayetlerini giderici. başta mide ve bağırsaklar olmak üzere sindirim sistemindeki yara ve kanamalara iyi geldiği için ülserlilere faydalı. kronik öksürük ve astım şikayetlerini azaltıcı. damar büzücü etkisi ile kanamaları durdurmaya yardımcı. gaz söktürücü. kalp çarpıntısını giderici. vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı özelliği vardır.

sarı halile nasıl kullanılır

dövülerek toz haline getirildikten sonra kahveyle karıştırılıp aç karnına yutulursa ishali keser. Bala karıştırılarak da yenebilir.

karahalile nasıl kullanılır

balla yenebileceği gibi kaynatılarak içilebilir. Kaynatılıp içilirse hazmı kolaylaştırır ve mideye kuvvet verir. Halile haricen yara iyileştirici olarak da kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: