hamilelik döneminde vücutta olan değişiklikler nelerdir Google

gebelik

gebelik ve hamilelik döneminde vücutta olan değişiklikler nelerdir

gebelik ve hamilelik döneminde vücutta olan değişiklikler ile ilgili bilgiler hakkında yazılar Pelvis leğen kemiği bölgeniz, vücudunuzun eşsiz bir özelliğe sahip organıdır. Çünkü leğen kemiklerimizi birbirine bağlayan bağ dokular, hamilelik sırasında bebeğin kolay doğmasını sağlamak amacıyla genişler ve daralırlar.

Daha çok, kıkırdak, kemik ve bağ dokudan oluşan leğen kemiği ve kalça bölgemiz hamilelik döneminde bir takım değişikliklere uğrar. Hamilelik sırasında vücuttan yayılan relaxin türü kadınlık hormonları rahimin genişlemesi ile daha fazla hacim gerektiren bebeğin yer temini için, pelvis leğen kemiğini olduğundan daha fazla genişletmektedir.

Bu esneme sayesinde bebek, anne rahminde hem kendisine daha fazla yer edinebilmekte hem de doğum kolaylaşmaktadır. Ancak hamileliğin ardından bu hormonlar normal seviyelerine dönmemekte ve bu nedenle doğum sonrası kalça, ve basen genişlemesi ve kilo alması olayları görülmektedir.

Gebelik süresince vücutta ne gibi değişiklikler olur

Gebelikte vücutta meydana gelen fiziksel değişimler İlk olarak birinci aydan itibaren adet kanaması kesilir. Bununla beraber sık sık idrara çıkma başlar. Yorgunluk ve uykusuzluk gibi şikâyetler başlar.
– İkinci aya gelindiğinde ise, adet kanaması tamamen kesilir ve sürekli olarak idrara çıkma devam eder. Artık mide bulantıları ve kusmalar başlar. Bu ayda bazı yiyeceklerden aşırı derecede tiksinti olabilir.
– Üçüncü ayda, göğüsler büyür ve meme ucu kahverengi bir renk alır. Bu ayda sürekli olarak yorgun olma, uyuma isteği artabilir. Kusmalar devam eder, günün her saatinde mide bulantısı olabilir. Artık yavaş yavaş kilo artışı başlar.

– Dördüncü aya gelindiğinde, artık bulantılar ve kusmalar sona erer. Karın şişer ve hamilelik dışarıdan bakıldığında iyice belli olur. Bebeğin hareketleri anlaşılabilir dereceye gelir. Göğüsteki damarlar belirginleşebilir.
– Beşinci ve altıncı aylarda, genellikle göğüs ve karın çevresinde değişiklikler meydana gelir. Karında lekeler oluşarak karın derisinde incelme gözlenir. Göğüslerden sarımsı lekeler gelir. Göbek deliği kaybolur ve kilo artışı devam eder. Saç dökülmesi bu aydan itibaren başlar.
– Yedinci ayda ise, artık bebeğin hareketleri tam duyulur ve rahatça görülebilir. Bir takım ağrılar olabilir. Bel ağrısı ve mide ağrısı ilk olarak başlar.
– Sekiz ve dokuzuncu aya gelindiğinde, aşırı yorgunluk başlar. Ayak bilekleri şişer ama bu geçici olduğundan dolayı ertesi gün şişlikler kaybolur. Bebeğin tekmeleri sıklaşır ve bu tekmeler size acı verebilir. Göğüsler en büyük halini alır. Ağrılar sıklaşır ve kısa süreli kasılmalar olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: