hanımeli bitkisinin faydaları Google

hanimeli

hanımeli otu hangi hastalıklara etkisi vardır

hanımeli bitkisi faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar hanımeli bitki çiçeği Sarı beyaz renkte, güzel kokulu çiçekler açan, tırmanıcı bir süs bitkisidir. hanımeli çiçeğinin pek çok türü olan bir bitkidir. şifalı bitkiler hanımeli çiçeği nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir

hanımeli bitkisinin özellikleri

latince adı lonicera caprifolium olup hanımeligillerin örneği olan, ilkbaharda güzel kokulu çiçekler açan bir süs bitkisidir. çiçekleri, kabuğu ve yaprakları kullanılır. 100 kadar türü vardır. hanımeli çiçeğinin meyveleri çoğu türde zehirlidir.

hanımeli bitkisinin faydaları

hanımelinin faydaları hanımeli çiçeği yararları idrar söktürücü, nefes darlığını giderici, bronşite iyi gelen, öksürük keseci, spazmları giderir, nikriste ve böbrek şişliğinde faydalı özelliği vardır.

hanımeli bitkisi nasıl kullanılır

hanımeli çiçekleri, hanımeli kabukları ve hanımeli yaprakları kullanılır. gargara olarak, haşlanarak ve çayı yapılarak kullanılabilir. hanımeli çayı nezle, bronşit ve nefes darlığında faydalıdır. hanımeli yaprakları, kabukları yada kurutulmuş çiçekleri haşlanarak suyu içilirse öksürüğü keser, mide rahatsızlıklarına ve böbrek şişmelerine iyi gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: