hasır otunun faydaları Google

hasirotu

hasır otu faydaları hangi hastalıklara etkisi vardır

hasır bitkisi, büyük su kamışı, kova otu, hasır otu faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar hasırotu büyük su kamışı, kova otu, hasır otu oarakta bilinir. hasır otu bitkisi düz ince uzun, dayanıklı olan hasır otu yaprağı minder ve yastık gibi şeyleri doldurmaya, hasır örmeye yarayan bir sazdır.

Hasır otu bataklıklarda yetişir. şifalı bitkiler nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir

hasır otu özellikleri

latince adı Typha latifolia olup Hasırgiller familyasından Sulak ve bataklık bölgelerde yetişen düz, ince uzun ve dayanıklı yaprakları olan, yaz aylarında çiçek açan ve 1,5 – 3 metre boylarında, çok yıllık otsu bir bitkidir. Su içinde yetişen bu bitkinin anavatanı mısır’dır.
diğer isimleri : büyük su kamışı, kova otu, hasır otu

hasır otunun faydaları

hasır otu suyu dalak hastalıklarına iyi gelir, Her çeşit yarayı iyileştirir, Bağırsak yaralarını tedavi eder, Yakısı vücut için çok faydalıdır, Buharı, nezleye iyi gelir, Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur.

hasır otu nasıl kullanılır

hasır otu kökü ve hasır otu yaprağı faydalanılır. hasır otu sapının ortasından elde edilen maddeyle kağıt yapılır. hasır otu kökü tatlıdır ve faydalıdır. Tedavi amacıyla kullanımının yanında hasır örmekte ve yastık doldurmakta kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: