hava civa otunun faydaları Google

hava-civa

hava civa otu hangi hastalıklara etkisi vardır

hava civa bitkisi faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar hava civa otu Kumlu topraklarda yetişen, mavi çiçekli, çok yıllık otsu bir bitkidir. Tanen, alkannin adında kırmızı boya maddesi ve mum içerir.

Şifalı bitkiler hava civa otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir

hava cıva otunun özellikleri

latince adı alkanna tinctoria olup Hodangiller familyasından; Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir. Çiçekleri mavidir. Köklerinin iç tarafı sarı, öz kısmı ise kırmızımtırak renktedir. Kökünden boya elde edilir.

hava civa otunun faydaları

hava civa bitkisinin faydaları idrar ve balgam söktürür. bağırsak hastalıklarında faydalıdır. yaraların iyileşmesini hızlandırır. ağrıları giderir.

hava civa otu nasıl kullanılır

hava civa kökü havacıva otunun kökleri kurutulduktan sonra kaynatılarak kullanılır. Kuru ot kaynatılarak çayı hazırlanabilir. hava civa çiçeği ve hava civa tohumu da kullanılır.

Havacıva otu kurutulup kaynatıldıktan sonra günde 3 bardak içilirse balgam söktürücü olarak faydası görülür. Ayrıca, kökünden kırmızı boya elde edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: