Havale Geçirme Hastalığı Google

havale

HAVALE HASTALIĞI NEDİR

Havale, aniden başlayan ve birkaç saniyeden 2 dakikaya kadar sürebilen vücuttaki kasılmalardır. Bu tarz durumlar ateşle birlikte meydana gelirse ateşli havale olarak adlandırırız. Bu havale tipi daha detaylı incelenmesi gereken ve genelde erkek çocuklarda görülen havale tipidir.

Havale geçiren bir hastada şu gibi durumlar görülebilir: Bilinç kaybı, rahat nefes alamama, katılaşma ve vücudun farklı uzuvlarında görülen kasılmalar gibi durumlarda tehlike başlıyor demektir.

Yetişkinlerdeki havale nedenlerini, kadınlarda gebelik zehirlenmesi, sebebi meçhul sara, kafa içinin ur, kanama gibi durumları, kan şekeri düşüklüğü olarak sıralayabiliriz.

Fakat havalelerin en çok görüldüğü dönem ilk üç yaştır. Havale geçirmekte olan birinin ilk müdahale solunum yolları açık tutulmalı, giysileri gevşetilmeli, başının altına yumuşak şeyler koymalıyız.

Tercihen, çocuğa 10 dakikalık bir ılık banyo yaptırılması da faydalı olabilir. Havalenin 10 dakikadan uzun sürdüğü durumlarda acilen tıbbi destek alınmalıdır.

Havale için verilen İlaçlar çocuklarda her zaman havaleleri tam olarak kontrol altına almaz. Bu durum aslında epilepsinin alt nedenlerine bağlı olarak değişebilmektedir.

Ateşli havale  tedavisindeki ilk öneri her zamanki gibi ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinin yanında, hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeli, çevresel kirliliklerden uzak durmalı ve iyi beslenmeliler. Ayrıca havale hastalığı için bitkisel kaynaklı tedavi çözümleri de bulunmaktadır.

Birçok ülkede kullanılan alternatif bitkisel tedaviler ülkemizde de kullanılmakta olup; bu tarz bir yöntem seçildiğinde başvurulan kişinin profesyonel olmasına dikkat edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: