havucun faydaları nelerdir Google

havuc

havuç sebzesi hangi hastalıklara etkisi vardır

havuç bitkisi faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar havuç zaten başlıbaşına şifa kaynağı olan ve sık sık tüketmemiz gereken bir bitki. salatalarda kullandığımız havucun suyunuda elimizden geldiğince bol bol içilmelidir. Birçok faydası olan havucun yağı şifalı bitkiler havuç nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir

havuç özellikleri : latince adı daucus carota olup Maydanozgillerden; uzunca koni şeklinde ve etli olan kökünden dolayı sebze olarak yetiştirilen bir çeşit bitkidir.Bol miktarda A vitamini barındıran Havuç B, C, D ve E vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Ayrıca karoten, şeker ve fosfor ihtiva eder.
içindekiler : Uçucu yağ, sabit yağ, şeker,A vitamini, karotin ve rezin içerir.

havucun faydaları : havuç neye iyi gelir bağırsakları çalıştırarak sindirime yardımcı olur. İdrar ve gaz söktürücüdür. Kabızlığı giderir, ishali keser. Bağırsak iltihaplarını ve böbrek ağrılarını giderir. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Vücuda, kalbe ve gözlere kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Bitkinliğe ve Kansızlığa iyi gelir. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına ve öksürüğe karşı faydalıdır. Kansere karşı koruyucudur. Kandaki kolesterol oranını düşüren Havuç, kalp hastalıkları ve damar sertliğine faydalıdır. Kalp krizi ve felç riskini azaltır. Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olarak kanı temizler. Cilde tazelik ve canlılık verir. Cilt hastalıklarına karşı yararlıdır. Romatizma ve gut hastalığına iyi gelir. Diş etlerini güçlendirir.

havuç nasıl kullanılır : Havuç kökü, havuç yaprağı ve havuç tohumu kullanılır. havuç suyu ve havuç turşusu da tüketilir. Kurutulmuş tohumları kaynatılarak yapılan havuç çayı iştah açar ve anne sütünü arttırır. Havuç tohumu, ayrıca aybaşı kanamalarına da iyi gelir. havucun cilde faydaları rendelenmiş havuca limon suyu katılarak hazırlanan maske özellikle yağlı ciltlere çok faydalıdır. Havuç suyu mide ve bağırsak hastalıklarına da faydalıdır.

havuç yağının faydaları : Vücuda kuvvet verir. Kabızlığı giderir. Bağırsak iltihaplarının tedavisinde kullanılır.Bağırsak kanamalarını keser. Çocuk ishalinde faydalıdır.Kansızlık için kullanılır. Anne sütünü arttırır.Böbrek ağrılarını dindirir.Astım,bronşit ve veremde kullanılır.Ses kısıklığını giderir.Görme gücünü arttırır. Dişetlerini kuvvetlendirir. Cilde canlılık verir. Yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir.Ultraviole (UV) ışınına karşı vücut bağışıklığını arttırır . Cildin bozulmasını önler. Güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Bronzlaşma karışımlarında yer alır.

havuç yağı nasıl kullanılır : Kullanım Şekli Günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır.
vücut bronzlaştırıcı karışım : ceviz yağı, badem yağı, kakao yağı, kayısı yağı, fındık yağı, havuç yağı
bronzlaştırıcı krem nasıl yapılır : Bütün yağlar karıştırılarak vücuda sürülür.Güneşte beklenerek vücudun bronzlaşması sağlanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: