hazanbelin faydaları Google

hazanbel

hazanbel bitkisi hangi hastalıklara etkisi vardır

hazanbelin faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler hazanbel nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir.
hazanbel (Acorus calamus) Daha çok bataklıklarda ve dere kenarlarında yetişen ve 1,5 metreye kadar uzayabilen, hazanbel otu çok yıllık otsu bir bitkidir. “Eğir otu”, “azak eriği” ve “azak eğeri” adlarıyla da bilinir. Uçucu yağ, acı madde, nişasta ve çeşitli mineraller içerir.

hazanbelin faydaları

Baş, boğaz ve bademcik ağrılarına iyi gelir, Vücut direncini arttırır ve kansızlığı giderir, Hafızayı kuvvetlendirir, Nefes darlığı ve öksürükte faydalıdır, Kumları dökmeye yardımcı olur, Vücutta biriken fazla suyu atar, Karaciğeri kuvvetlendirir, Damar tıkanıklığına karşı koruyucudur, Romatizma ve nikris şikayetlerini azaltır, Diş etlerini kuvvetlendirir.

hazanbel nasıl kullanılır

Hazanbel kökü kullanılır. hazanbel kökünün, kereviz tohumu ile kaynatılıp balla karıştırılarak yenirse prostata karşı faydalı olur.

hazanbel çayının faydaları

sindirim sistemini düzenlemeye, karaciğeri kuvvetlendirmeye, bağırsak tembelliğine, kansızlığa, böbrek rahatsızlığına, iştah açmaya, ateş düşürmeye, adet söktürmeye, mide ülseri ve yanmalarına ve diş etlerini kuvvetlendirmeye iyi gelir. Ayrıca sarılık ve nikriz hastalığına, prostata, bademcik iltihabına, böbrek ve idrar yolları iltihabına ve basura faydalıdır.

hazanbel çayı

Hazanbel çayı nasıl yapılır tarifi. Günde 3 öğün yemeklerden 20-30 dakika önce 1 tatlı kaşığı hazanbel köklü karışık bitki çayını 1 bardak kaynar suda 5 dakika demleyip süzdükten sonra içebilirsiniz. Tercihe göre bal veya şekerle tatlandırılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: