helvacı kabağının faydaları Google

helvacikabagi

helvacı kabağı hangi hastalıklara etkisi vardır

helvacı kabağı tohumu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler helvacı kabağı nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir.

helvacı kabağı kestane kabağı Gövdeleri silindir biçiminde, yaprakları böbrek şeklinde ve tüylüdür. Kabakgillerden tatlısı yapılan bir çeşit kabaktır. Yaprakları uzun ve büyüktür. Ev ilaçlarında çekirdekleri kullanılır.

helvacı kabağı özellikleri

Cucurbita maxima, kabakgiller Cucurbitaceae familyasından bir kabak türü. Meyvesi küremsidir ya da basık küremsidir. Üzeri dilimli, pürtüklü veya düz, kirli sarı ya da kırmızımtırak renklidir. Etli kısmı sarı-turuncu renkte olup, genellikle tatlı yapılarak yenir.

helvacı kabağının faydaları

Bağırsak kurtlarının düşürülmesinde yardımcı olur. Pişirilen etli kısmı yiyecekten başka çiban ve şiş yerlere lapa olarak da tatbik edilir.

helvacı kabağı nasıl kullanılır

Tohumlarında sabit yağ ve peporesin vardır. Tohumları çekirdekleri tenya ve kurt düşürücü olarak bilhassa çocuklarda kullanılmaktadır. helvacı kabağı tohumu diş kabuklarından ayrılarak dövülür, şekerle karıştırılarak verilebilir.

Ortalama doz çocuklarda 40 gr büyüklerde takriben 100 gr’dır. Kabak çok besleyici özelliktedir C ve B1 vitamini ihtiva eder.

Meyveleri basık küremsi, saplı, ince kabukludur. Pişirildiğinde kabukları yumuşar ve zar gibi soyulur. Kırmızı etli kısmında şekerli ve nişastalı maddeler vardır. Yemeği ve tatlısı yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: