hevhulmanın faydaları Google

hevhulma

hevhulma bitkisi hangi hastalıklara etkisi vardır

hevhulma ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler hevhulma nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve otunun bitkisinin faydaları zararları nelerdir.
hevhulma Lythrum salicaria Yazın mor renkli çiçekler açan ve 2 metreye kadar uzayabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Glikozit, flavon, uçucu yağ, tanen ve sarı madde içerir.

hevhulmanın faydaları

Bakterileri öldürücü, Kanamayı durdurucu, İdrar söktürücüdür. Damar büzücü özelliği ile kanamaları durdurucu etki göstererek basura karşı faydalı olur. Kabızlığı giderir.

kırmızı hevhulma faydaları

kırmızı hevhulma şifalı bitkilerin arasından kuvvet verici özelliğe sahip olması ve ishale iyi gelmesi yönünden ayrı bir yerde tutulur. Bağırsak iltihaplanmasına iyi gelir. Müzmin bir şekilde devam eden dizanteri hastalığının iyileşmesini sağlar. Bayanlarda ve kadınlarda vajinal akıntılar için kullanılan şifalı bitkidir. Egzama ile birlikte parmak aralarında meydana gelen kaşıntıların geçmesi için kullanılır.

hevhulma nasıl kullanılır

hevhulma çiçeği dalı kurutulduktan sonra suyla lapa haline getirilerek basura karşı haricen kullanılır. hevhulma bitki taze yaprağı ile birlikte sebze olarak tüketilebilir. Ayrıca, güzel bir süs bitkisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: