hibiskus bitki çayının faydaları Google

hibiskus

Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir

hibiskus bitki çiçeği ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler hibiskus nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve otunun bitkisinin faydaları zararları nelerdir.

hibiskus bitkisi hibiscus denilmektedir, hibiskus çiçeği değişik renklerde olabilir mesela mavi, beyaz, kırmızı bilinen renkleridir. hibiskus çay olarak tüketilir, çöl ikliminde yetişen güzel çiçekleri olan ve arapça ismi Kerkedeh olan bir çöl bitkisidir. Yoğun su tutma kapasitesinden dolayı çöl seyahatlerinde Sudam ve Cezayir çöllerindeki bedevi topluluklar tarafından susuzluk giderici içerek olarak tüketilmektedir. Hibiskus latince bir kelime olup. bedene şifa veren, ve vücudu ferahlatan anlamına gelmektedir. bir çok hastalığa şifa olarak bilinen hibiskus hangi rahatsızlığa iyi gelir inceliyelim.

hibiskus çayının diğer adı amber çiçeği, Mekke gülü, amberçiçeği, gülhatmi veya Nar çiçeği olup şifalı bitkiler arasında yerini alır.

Hibiskus Bitki Çiçeğinin Özellikleri

Hibiskus bitkisinin en güçlü özelliklerinden biri de topraktaki metalleri depolama potansiyelidir. Ağır metal içeren topraklarda yetişmekte olan hibiskusların kullanılmaması ve hasat edilmemesi gerekir. Hibiskus içerdiği zengin magnezyumdan ve de malik asitten dolayı güçlü bir laksatiftir. Bağırsaklarda oluşan gazın alınmasında etkilidir. Şişkinlik şikâyeti çekenlerin yardımcısıdır. Eğer kür olarak toprağında magnezyum ve demir oranı azalmış olan hibiskusu kullanıyorsanız yukarıda belirtmiş olduğum özelliklerinden yeteri derecede istifade edilemiyor demektir. Demir oranı düşük olan toprakta yetişen hibiskusun hasat edilmemesi ve hibiskus kürü olarak kullanılmaması gerekir. Çünkü onun şifa gücü zayıflamıştır veya kaybolmuş demektir.

Hibiskus Çiçeğinin Faydaları

hibiskus bitkisi antioksidandır vücuttaki mikrop oluşumunu engeller. tansiyon ve kan şekeri rahatsızlığını dengelemeye yardımcı olur. c vitamini özelliği vardır. böbrek iltihabı rahatsızlığında etkili. hücre yenilemede faydalı. kireçlenen bölgeyi açmada etkisi vardır. grip ve boğaz yolu hastalıklarında öksürük sorununda nefes açıcı bitkisel kür olarak kullanılmaktadır.

Hibiskus Çayının Faydaları

hibiskus çayının kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir. Faydalı bir biçimde kan kolesterolünü kontrol altına almaktadır. Diğer bir çalışma ise pre-hipertansiyon veya hafif hipertansiyonu olan erişkinler ile yapıldı. Hibiskus çayı verilen (günde üç bardak) tansiyon düzeylerinde anlamlı derecede iyi sonuçlar elde edildi. Hibiskus çayı C vitamini açısından da zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve enfeksiyonlarını defetmek için harika bir bitkisel ilaçtır. Hibiskus çayının bir diğer yararı da içerdiği antioksidanlar nedeni ile kanser gibi birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olabilmesidir. Hibiskus çayı düzenli olarak alındığı takdirde mesane enfeksiyonlarının önlenmesi ve kabızlıkta da yardımcı olduğu bildirilmektedir.

Hibiskus Kilo Verme Zayıflama

hibiskus çayı amilaz üretimini bloke eden bir enzim inhibitörü içerir. Amilaz karmaşık şekerler ve nişastaları bozan ya da parçalayan bir enzimdir. Yemeklerden sonra bir fincan hibiskus çayı içmek karbonhidrat emilimini azaltıp, kilo kaybına yardımcı olacaktır.

Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır?

hibiskus çayı kürünün tarifi demlemek istediginiz kadar kurutulmuş hibiskus çiçeği yaprağını kaynar su içine koyun. Kapalı olarak 10-15 dakika dinlendirin. Süzdükten sonra çayınız hazırdır, afiyetle içebilirsiniz. Arzu ederseniz hibiscus çayınıza ekstra lezzet eklemek için biraz bal, limon suyu veya portakal kabuğu ekleyebilirsiniz.

Hibiskus Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Anemi kansızlık hastalığı olan kişilerde anemi tedavisi uygulaması yapılıyor ise hibiskus çayı demir emilimini engellediği için hibiskus kürünün yapılması, anemi tedavisini etkisizleştirebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: