hidrastis otu kökü faydaları Google

hidrastis

hidrastis bitkisi hangi hastalıklara etkisi vardır

hidrastis kökü ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler hidrastis nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve otunun bitkisinin faydaları zararları nelerdir.

hidrastis Hydrastis canadensis El şeklinde parçalı hidrastis yaprağı olan, 30 cm kadar boylanabilen hidrastis kökünün yassı köklü bir bitkidir. Berberin başta olmak üzere, hidrastin ve kanadin alkaloitlerini içerir. Altın mühür olarak da bilinir.

hidrastis faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mikrop öldürücüdür. Mantar şikayetlerini gidermeye yardımcı olur. Antibiyotik ve anti bakteriyel etkileri ile özellikle mikrobik göz hastalıklarında faydalıdır.

Kanamayı durdurucu etkilere sahiptir. Hazımsızlık, gastrit, kolit ve ülser şikayetlerini azaltır. Kaşıntı ve egzama gibi cilt sorunlarına karşı kullanılır.

hidrastis nasıl kullanılır

hidrastis bitkisinin kökü ve kök sapları kaynar suda demlenerek dahili ya da harici olarak kullanılır. Fazla miktarlarda ve uzun süreli kullanımdan kaçınmak gerekir. Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde de kullanılmaması tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: