hint yağı ağacının faydaları Google

hintyagiagaci

hint yağı hangi hastalıklara etkisi vardır

hint yağı bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler hint yağı nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve otunun bitkisinin faydaları zararları nelerdir.

hint yağı ağacı bitkisinin diğer adları hint baklası, generçek, dedemene, hindiye, kenek, olmakla birlikte yaprağı elsi, çok senelik parçalı çalı şeklinde otsu bitkidir. bitki ilkbaharda açmaya başlar görünümü kahverenği ve kızıl, hint yağı tohumu meyveleri üzüme benzer. hint yağı saç, hint yağı sakal, hint yağı kaş ve hint yağı kirpik bakımında kullanılan bitkidir.

hint yağı genegerçek otu Sütleğengillerden bir ağaçtır. tohumlarından hint yağı çıkarılır. Hind yağı berrak, renksiz veya soluk sarı renkli, koyu kıvamlıdır. Kokusu yok denecek kadar azdır. Lezzeti hafif ve biraz tahriş edicidir. Etkili maddesi Ricinoleik asittir.

hint yağı bitki özellikleri : Ricinus Communis Halk dilinde genegerçek otu denilen Sütleğengillerden 10 metreye kadar boylanabilen bir ağaçtır. Hint çiçeği tohumlarının sıkılması ile renksiz ya da hafif sarı renkte, berrak ve koyu kıvamlı bir yağ olan Hint Yağı elde edilir. tohumu, Hint Yağı adıyla bilinen yağın dışında ricinoleik asit, alkaloit ve E vitamini içerir.

hint yağının faydaları : İnce bağırsaklara etki ederek kabızlığı giderir. Saç ve kirpik dökülmesini önler. Saç dökülmesini önleyici etkisi ile özellikle saçkıranda faydalıdır.

hint yağı ne işe yarar : Müshildir. Kabızlığı giderir. Saçkıranda faydalıdır. Lavmanlarda da kullanılır. Saçların dökülmesini önler.

hint yağı nasıl kullanılır : Hint Yağı ağacının tohumları zehirli olduğu için doğrudan kullanılması tehlikelidir. Tohumları sıkılarak elde edilen Hint yağı kullanılır. 30ar gram hint yağı ve kınaya 1-2 gram kadar bergamot karıştırılıp saç diplerine ovarak sürülürse faydası görülür. Hint yağı, badem yağı ile birlikte saçlara ve kirpiklere sürülebilir. Bu karışım saçları parlatır, kirpikleri uzatır ve gürleştirir. Saça ve kirpiklere sürerken göze kaçmamasına dikkat etmek gerekir. Dahilen kullanımda tahriş edici tadını örtmek için limon gibi farklı tatlar eklenerek kullanılabilir.

2 Comments

  1. Yasemin diyor ki:

    Merhaba hint yağının bu faydalarından yararlanabilmek için saf hint yağı bulmamız gerekli. Katkısız hint yağını ben Doa kozmetikte keşfettim. Doanın internet sitesinden sipariş ediyorum. Özellikle saç derime çok faydası oldu bu yağın. Denemek isteyenlere tavsiye ederiimm 😀

  2. Gökhan diyor ki:

    Siz neden her foruma aynı cevabı kopyala yapıştır yapıyorsunuz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: