hıyar salatalık faydaları Google

salatalik

salatalık hangi hastalıklara etkisi vardır

hıyar ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler hıyar nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir.
hıyar salatalık : Kabakgillerden bir çeşit bitkidir. Yemiş gibi yenen veya salatası yapılan, gevrek, serinletici ve suluca yemişine de hıyar denir. Terkibinde A ve C vitamini vardır. Birçok çeşidi vardır.

hıyarın faydaları

İdrar söktürür. Vücut yorgunluğunu giderir. Romatizma ve mafsal ağrılarında faydalıdır. Susuzluğu keser. Kandaki şeker miktarını düşürür. İnsülin ihtiyacını karşılar. Ter bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. El, yüz, boyun kırışıklıklarını ve lekeleri giderir. Cilde güzellik verir.

salatalığın faydaları

Karaciğeri ve böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürür. idrarla birlikte, vücuttaki üre asidi ve ürat tuzlarını eritip dışarı atar. İçerdiği kükürt sayesinde, kanı temizler. Bol miktarda, vitamin ve madeni madde içerdiği için cildin taze ve pürüzsüz olmasını sağlar. Cildi bir tonik gibi temizler.

Et yemeklerinin verdiği susuzluğu giderir. Kabızlığı önler. Böbrek ve kalp hastalıklarında vücutta biriken suyun atılmasına yardımcı olur. A, C, B1 ve B2 vitaminleri ile fosfor, demir, kükürt, manganez ve protein içerir.

salatalık neye iyi gelir

Basura iyi gelir. Harareti keser. Sinirleri yatıştırır. Yorgunluğa ve uykusuzluğuz iyi gelir. Romatizma ağrılarını hafifletir. Kolesterolü düşüren salatalık kalp ve damar hastalıklarına vücudu korur. Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırır.

Bağırsak iltihabına faydalıdır. Gut hastalığında faydalıdır. Ter bezlerinin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

hıyar salatalık nasıl kullanılır

Salatalık taze olarak, haşlanarak ya da turşusu yenir. Kabuğuyla yenildiğinde Besin değerleri korunmuş olur. Ayrıca salatalık, cilt bakımı ve temizliği için sıklıkla kullanılır. Salatalık dilimlenerek cilde konursa, cildi yumuşatır ve nemlendirir. Ciltteki kaşıntıları, kırışıklık, sivilce ve lekeleri giderir. Çiller için, salatalık soğuk süte doğranıp bu karışım yüze sürülmeye devam edilirse faydası görülür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: