hiyarşembenin faydaları Google

hiyarsembe

hiyarşembe hangi hastalıklara etkisi vardır

hiyarşembe meyvesi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler hiyarşembe nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir.

hiyarşembe hindhıyarı Baklagillerden leguminoseae denilen büyük ağaçların meyvesidir. Doğu Hind, Antil ve Brezilya’da yetişir. Meyvesi siyahtır ve silindiriktir. Terkibinde şeker, pektin, zamk, tanen ve esans vardır.

hiyarşembe özellikleri

Baklagiller ailesindendir. Diğer isimleri Hint hıyarı, Hiyarışember, Hint keçi boynuzu, 8 ile 10 metre uzunlugunda, karşılıklı dizilmiş bileşik yapraklı, bir ağaç türüdür, hoş kokulu, ilkbaharda başlayıp yaz boyunca açmaya devam eden, salkım sarı çiçekleri bulunur. Anayurdu Hindistan olmakla birlikte, tropikal bölgelerin tamamında yetişmesi mümkündür.

Bu ağacın 30 ile 50 cm (santim) uzunluk ve 3 cm genişliginde çikolata renkli silindirik meyveleri kullanılır. Meyvelerin içindeki bölmelerde 25 ile 100 tohum vardır. Meyvelerin tüketilmesine karşılık, tohumlar zehirlidir.

hiyarşembenin faydaları

Kabızlığı önler, fazlası müshildir. Yılan sokmalarında, akrep ısırmalarında ve benzeri rahatsızlıklarda da dışardan tedavi amaçlıda uygulanılır.

hiyarşembe nasıl kullanılır

Meyvenin özelliginde şeker, pektin, zamk, müsilaj, antrasen türevleri vardır.Tarihin eski çağlarından bu yana sindirim kolaylaştırıcı vekabızlık giderici olarak da kullanılır. Mikrop öldürücü etkisi de bulunmaktadır. Dizanteriye karşı kullanılır. Bunun için meyve oldugu gibi yenir veya 50 gramlık bitki 1 litrelik (5 bardak) kaynar su eklenerek çayı demlenir ve günde üç kez birer bardak tüketilir. Etkisi az olduğu için çocuklar da rahatlıkla kullanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: