hodan bitkisinin faydaları Google

hodan

hodan bitkisinin faydaları otu suyu çayı ve yağı nasıl kullanılır

hodan bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar. şifalı bitkiler hodan bitkisi nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
Hodan bitkisinin özellikleri : hodanın diğer isimleri ; kaldirik ( otu ) ıspıt, zılbırık ve zembil çiçeği olarakta bilinir. Mayıs-eylül ayları arasında mavi renkte çiçek açan, sert tüylü, 15-60 cm yüksekliginde, bir yıllık otsu bir bitkidir. hıyar otu, Sığırdili olarak da bilinir. Daha çok rutubetli yerleri sever. Yaprakları burusuk, sert tüylü, oval sekilli, alttakiler saplı, üstekiler sapsızdır. Çiçekler uzun saplıdır. Bir yıllık otsu bir bitkidir. Yuvarlak içi boş beyaz tüylerle kaplı sert bir gövdesi vardır. Yaprakları gri-yeşil, kabarık dokulu , sert ve beyaz tüylüdür. Yıldız şeklinde acık mavi eflatun renkli renkli çiçek salkımları vardır. Tıbbi bitki olarak zıratı yapıldığı gibi süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Mineral tuzlar yönünden çok zengindir. Zenbil çiçeğinin içindeki etken maddeler yapışkan bitki sıvısı, saponin, tanen, esans ve çeşitli mineraller. Marmara, Kuzey ve Batı Anadolu bölgelerimizde yetişir.

hodan bitkisinin faydaları : Yara ve yanıklarda kullanımında ise yapraklar lapa haline getirilir ve dıştan uygulanır. Cilt için kullanımında ise demleme usülü yapılan karışım uygulanır.

– Terletir ve ateş düşürür.
– İdrar söktürür ve kanı temizler.
– Boğaz ağrılarına iyi gelir.
– Öksürüğe karşı etkilidir.
– Antidepresif etkisi vardır.
– İltihap ve enfeksiyonları temizler
– Annelerde süt artırıcı özelliği bulunur.
– Sakinleştirici özelliği vardır.
– Kış aylarında soğuk algınlığına faydalıdır.
– Müthiş bir balgam söktürücüdür.
– Lapası yanık ve yaraları iyileştirir.
– İdrar yollarını ve bağırsakları temizler.
– Solunum yolları rahatsızlıklarına iyi gelir
– Kuru ve hassas ciltlere iyi gelir. Cildi yumuşatır.
– Strese karşı bünyede direnç sağlar ve cesareti arttırır.

hodan bitkisi nasıl kullanılır : Bitkinin çiçekleri ve yaprakları kullanılır. hodan otu Fazla miktarda müsilaj, reçine, madeni tuzlar tasır. hodan neye iyi gelir ; Yapraklar ve çiçekler ter verici, idrar ve balgam söktürücüdür. Bogaz agrılarına ve öksürüğe karsı kullanılır. Tuzsuz diyetlerde yüksek oranda mineral tuzları içeren yaprakları kullanılır. Ayrıca bir çok rahatsızlığa karşı da etkilidir. Çiçeği salatalarda garnitür olarak kullanılır. Tatlı süslemelerinde de çiçekleri şekerleme yapılarak tüketilir. Körpe yaprakları soğuk içkilere konur. İnce doğranarak salata, yumuşak peynir ve sandiviçlere eklenebilir. Başka bitkilerin yakınına ekildiğinde, gelişimlerini hızlandırır. Çiçekleri ev süslemelerinde kullanılabilir. hodan bitkisinin zararları olarak Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

hodan yağının faydaları : Yaşlanmış, pürüzlü, kırışık ve kuru ciltlerde cildin doğan nem dengesinin sağlanmasında, yaşlanma etkilerinin giderilmesinde, kırışıklıkların önlenmesinde ve giderilmesinde, sedef, egzama, vitiligo gibi deri hastalıklarından kaynaklanan lezyonların giderilmesinde bitkisel gıda desteği olarak tüketilmeli. Birçok ünlü kozmetik ve dermokozmetik markası ürünlerinin içeriğinde Hodan yağına yer vermektedir.

hodan yağı nasıl kullanılır : Sorunlu bölgelere masaj yapılarak uygulanır.

hodan çayı : hodan çayı nasıl yapılır tarifi ve faydaları nelerdir diyorsanız. Kurutulmuş yaprak ve çiçek karışımından 2 tatlı kaşığını 1 su bardağı kaynamış suya atılır. 10-15 dakika demlendikten sonra günde 3 kez birer bardak içilir. hodan hapı hakkında bilgi içermemektedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: