horasani bitkisinin faydaları Google

horasani

horasani bitkisi hangi hastalıklara etkisi vardır

horasani otu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar 30-60 cm boyunda kazık kökü, gövdesinin alt kısmı odunsu ve yukarılara doğru çatallaşır. horasani yaprağı uzun saplı yan yaprakları karşılıklı kanat gibi çatallaşır ve oldukça incedir. horasani çiçeği salkım gibi topluca bir arada ve başları eğik olur, horasan otu yeşilimsi esmer veya yeşilimsi sarı renkte, 2-4 mm uzunluğunda ve 1-2 mm enindeki goncalar’dan oluşur. şifalı bitkiler horasani bitkisi nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve otunun bitkisinin faydaları zararları nelerdir.

horasani otu özellikleri

horasan otu Bileşikgiller familyasından Compositae’nin açılmamış çiçekleridir. horasan bitkisi Halep, Türkistan, Buhara ve Volga nehri etrafında yetişir. Hekimlikte sarımtırak esmer renkli ve küçük horasani tohumu, çiçek başları ile diğer kısımları kullanılır. Kokusu anasona benzer. Tadı acı, yakıcı ve fenadır. Etkili maddesi Santonin’dir.

horasani bitkisinin faydaları

Bağırsak solucanlarını felç ederek düşürmeye yardımcı olur, İştah açar. Bağırsak gazlarını giderir ve sindirimi kolaylaştırır. Zindelik verir ve cinsel isteği arttırır. Saç dökülmesini azaltıcı etkilere de sahiptir. Felç olan bağırsak solucanlarını düşürmek için müshil etkili bitki ya da ilaçlarla birlikte kullanmak daha faydalıdır.

horasani bitkisi nasıl kullanılır

10 gram horasani tohumunun içine 1 litre 5 bardak kaynar su konularak, 10 ile 15 dakika bekletilip demlendikten sonra günde üç kez olmak üzere birer bardak içilir, üç gün devam edilir. horasani çiçekleri tomurcuk halindeyken toplandıktan sonra suda kaynatılarak ya da toz heline getirilip bal ile karıştırılarak kullanılır. Horasanın tadı acı olduğu için özellikle çocukların içmesi için bal katılır. 30 gram bala 3 gram horasani konup iyice karıştırılır, üç gün kahvaltıdan sonra birer çay kaşığı yenir. Büyükler için bu doz üç katı olarak tüketilir.

horasani otu zararları ve yan etkileri

Zehirli bir bitki olduğu için hekim kontrolünde ya da hazır ürünler şeklinde kullanılması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: