hünnap faydaları nelerdir Google

hunnap

hünnap ağacı hangi hastalıklara etkisi vardır

hünnap meyvesi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar hünnap anavatan’ı Suriye olan, Marmara ve güney Anadolu’da yetişen oldukça faydalı bir şifalı bitkidir. Hünnap bitkisinin nimetlerinden faydalanmak için meyveleri tamamen olgunlaştıktan sonra güneş altında kurutulur ve çerez, hünnap çayı yada hünnap reçeli olarak kullanılabilir. şifalı bitkiler hünnap nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve otunun bitkisinin faydaları zararları nelerdir.

hünnap özellikleri

Hünnap bitkisinin latince adı Zizyphus lotus Vulgaris olup hünnap ağacı 7 metreye kadar uzayabilen, sarı çiçekli ve dikenli bir ağaç olan hünnap ağacının kabuğu kırmızı, hünnap bitkisi meyvesi çekirdeği sert, zeytine benzeyen bir yemiştir. hünnap meyvesinin diger adı çiğde olarak da bilinir. Pektin, tanen, müsilaj, şeker ve C vitamini içerir. hünnap yaprağının çanak yapraklı iki çeneklilerden bir ağaç ve bu ağacın verdiği kırmızı kabuklu, sert çekirdekli, iri zeytin biçim ve büyüklüğünde bir yemiştir. Güz’ün olgunlaşır. Çiçekleri küçük ve yeşilimsidir. hünnap bitkisinin meyvesi ise tatlımsıdır. Marmara, Batı ve Güney Anadolu’da yetişir.

hünnap faydaları

Hünnap kolestrol ve trigliserit düşürücü faydası vardır. Hünnap yemişi ve hünnap suyu kalp damar hastalıklarına iyi gelir. İdrar söktürücü etkisi ile kabızlığa karşı etkilidir. Şeker hastalığına karşı faydalıdır. Vücuda rahatlık verir. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser ve balgam söktürür. Nezle ve soğuk algınlığında faydalıdır. Kanı temizler.

hünnap nasıl kullanılır

Hünnap meyvesi toplanıp güneşte kurutulduktan sonra kuru hünnap çerez olarak yenilebildiği gibi hünnap suyu olarakda suda kaynatılarak İçilebilir. hünnap yaprağı çayı veya hünnap meyvesi çayı olarak yapılır. Hünnap çayı için dört su bardağı suyun içine 30 gram hünnap bitkisi koyularak demlenir ve içilir. hünnap çayının içilmesi ishali keser, kabızlığı yok eder.

hünnap zararları

Hünnap meyvesinin bilinen bir yan etkisi yada insan sağlığına herhangi bir zararı yoktur. Elbette ölçülü yemekte fayda vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: