hurmanın faydaları nelerdir Google

hurma-agaci

hurmanın hangi hastalıklara etkisi vardır

hurma ağacı ile ilgili bilgiler hakkında yazılar hurmanın içerisinde yüzde 30 yağ, yüzde 50 şeker ve yüzde 20 protein bulunduğunu söyleyebiliriz. Buna rağmen hurmanın içinde hiç kolesterol bulunmadığını da belirtmeliyiz.

Kalsiyum, magnezyum, fosfor, kükürt, potasyum içerir, 1 adet hurma yaklaşık 15 kaloridir. şifalı bitkiler hurma ağacı meyvesi nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve otunun bitkisinin faydaları zararları nelerdir.

hurma meyvesi
hurmanın özellikleri

Şecere-i temir Hurmagiller familyasından sıcak ülkelerde yetişen hurma ağacının meyvesi tüketilir hurma ağacın boyu 30 metre kadardır. Gövdesi sütun biçimindedir. hurma yaprağı büyük ve dilimlidir. hurma ağacının meyvesi Phoenix dactylifera Dekoratif yapraklı bir palmiye türü olan Hurma Ağacı, tropikal ve ılıman iklimlerde yetişen bir ağaçtır. Besleyici değeri oldukça yüksek olan Hurmanın meyvesi, en temel vitaminleri, özellikle de B9 yani Folik Asit, ve proteinleri bünyesinde barındırır.

Ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir ve sodyum mineralleri ile meyve şekeri açısından da zengin bir besindir.

hurmanın faydaları : Bedensel ve zihinsel yorgunluğuna iyi gelir, Vücuda enerji ve kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Kansızlığı azaltır. Hamile ve yeni doğum yapmış olanların kendilerini toparlamasına çok yardımcı olur. Ayrıca anne sütünü arttırır. Stresi ve gerginliği azaltır. Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığa iyi gelir. Kansere, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. Bronşit, verem, kuru öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir. Vücut ve kemik gelişimini destekler ve kemikleri güçlendirir.

hurma nasıl kullanılır : yaş taze hurma meyve olarak ya da kurutularak yenebilir. Hurma meyvesinin tatlısı da yapılmaktadır. Ayrıca, hurma çekirdeği yakacak olarak, hurma lifi ise kumaş yapımında kullanılmaktadır. Kuru hurmanın kalori değeri daha fazladır. Oldukça besleyici bir meyve olan hurma vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok vitamin ve minerali içinde barındırması ile özellikle çocuklar, hastalar ve hamileler için oldukça faydalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: