huş ağacının faydaları Google

hus-agaci

huş ağacı hangi hastalıklara etkisi vardır

huş ağacı bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa’nın yüksek bölgelerinde sık görülen ve kuzey yarım kürede pek çok ülkede yetişen bir ağaç türü olan huş ağacının kabuğu, huş ağacı yaprağı ve huş ağacı tomurcuğu çeşitli hastalıklara karşı halk arasında bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Çeşitli türleri bulunan huş ağacı genellikle orta uzunluktadır. Ilıman iklimlerde ve dağlık bölgelerde, nemli ve asitli toprakta yetişen ağaç birçok katmandan oluşan, soyulan beyaz kabuğuyla tanınır. Huş ağacı sağlam yapısıyla ve yumuşak, parlak dokusuyla mobilya sektöründe sık olarak kullanılır.

huş ağacı özellikleri : huş ağacının latince adı Betula pendula olmakla birlikte Nemli topraklarda yetişen, sarımsı yeşil renkte çiçekler açan, küçük meyveli, dalları sarkık bir ağaçtır. Yaprakları saponin, flavonidler, uçucu yağlar ve C vitamini içerir. şifalı bitkiler huş ağacı nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve otunun bitkisinin faydaları zararları nelerdir.

huş ağacının faydaları : Kanı temizleyici ve idrar söktürücüdür. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Böbrek yetmezliğinde faydalıdır. Vücutta biriken fazla suyu ve tuzu boşaltarak vücudun su tutmasına bağlı şişmanlamayı önler. Romatizma şikayetlerini azaltır. Saçları güçlendirerek saç dökülmesi ve kepeği önler. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında da faydalıdır. Ayak kokusunu giderir. Ayrıca, ağrı kesici etkisi de vardır. Öksürüğü keser. Mesane iltihabı, ishal ve bahar yorgunluğuna karşı faydalıdır. Böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur.

huş ağacı nasıl kullanılır : Huş ağacının yaprakları kurutulup üzerine sıcak su dökülerek çayı yapılabilir. Ayrıca kabuklarından ve dallarından elde edilen Huş Ağacı katranı da özellikle alerjik deri hastalıklarında kullanılır. Taze yaprakları sıkılarak suyu çıkarılabilir. Yapraklarından elde edilen bu suya biraz su katılıp bununla gargara yapılırsa boğaz iltihaplarını gidermeye yardımcı olur.

huş ağacı çayının faydaları : Eklem iltihabı ağrılarına iyi gelir, Kas ağrılarını hafifletir, İdrar yolu iltihaplanması tedavisinde kullanılır, Melanom tedavisine yardımcı olur, Fazla suyun atılmasını sağlar, Kansere karşı koruma sağlar, İdrar söktürücüdür, Börek taşı dökmek için yardımcıdır, İshale iyi gelir.

huş ağacı çayı nasıl yapılır : Huş ağacı çayını yapmak istiyorsanız eğer huş ağacı yaprağı veya huş ağacı kabuğu ile çay yapabilirsiniz. 2 – 3 çay kaşığı kurutulmuş huş ağacı yaprağını kaynamış suya atarak 10 dakika kadar demlenir. Huş ağacının kabuğundan çay yapacaksanız 1 çay kaşığı kurutulmuş huş ağacı kabuğu tozunu 1 fincan kaynamış suya atıp 15 dakika demledikten sonra içilir. Tavsiye edilen oran günde 2-3 bardak tüketilmeli.

huş ağacı zararları ve yan etkileri : Herhangi bir kalp ya da böbrek rahatsızlığı bulunanların ya da bu hastalıklar nedeniyle düzenli ilaç alanların huş ağacı çayı içmeye başlamadan önce doktora danışması gerekir. Emziren ve hamile kadınlar huş ağacı çayı ve diğer ürünlerini kullanmamalıdır. Diğer bitkilerde olduğu gibi bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Beklemediğiniz bir etki gördüğünüzde mutlaka doktorunuza danışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: