hüsnü yusuf çiçeğinin faydaları Google

husnuyusuf

hüsnü yusuf çiçeği hangi hastalıklara etkisi vardır

hüsnü yusuf bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar hüsnü yusuf çiçeği güneşli ve yarı gölge alanlarda daha güzel gelişir. hüsnüyusuf çiçeğinin görünümü karanfil salkımı gibi olup ilkbaharın yaza döndüğü zamanlarda ortaya çıkar. Kelime anlamı ise yusuf’un güzelliğidir. hüsnüyusuf bitkisi Ülkemizde Trakya bölgesinin kayın ormanlarında görülmektedir. şifalı bitkiler hüsnüyusuf bitki çiçeği nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve otunun bitkisinin faydaları zararları nelerdir.

hüsnü yusuf çiçeği özellikleri : latince adı Dianthus barbatus olmakla birlikte Karanfilgiller familyasından bir çeşit süs bitkisidir. 60 cm boylarında, kırmızı çiçekli, bir çeşit süs bitkisidir. Uçucu ve sabit yağ ile tanen içerir. Kır Karanfili, Nazar Otu ve Gugu çiçeği olarakta bilinen hüsnü yusuf bitkisinin, dağlar da ve bayırlar da kendiliğinden yetişir. hüsnü yusuf tohumu ilkbahar aylarından yaz başına kadar ekebilirsiniz. hüsnü yusuf çiçeğinin açılması bir sonraki yaz mevsiminde olacaktır. Çok kolay yetişebilen bir çiçektir. hüsnüyusuf bitkisinin Gölge bir yerde torf içinde çimlendirerek, dikilmek istenen alana götürülebilir.

hüsnü yusuf çiçeğinin faydaları : hüsnü yusuf iktidarsızlıkta faydalıdır. Yatıştırıcı ve terletmeye iyi gelir. Soğuk algınlığı, grip ve mide üşütmesinden kaynaklanan şikayetleri azaltır. İdrar söktürür. hüsnü yusuf merhemi cilde renk vermek için kullanılmasının yanında bazı cilt hastalıklarına karşı da faydalı olmaktadır.

hüsnü yusuf çiçeği nasıl kullanılır : Hüsnüyusuf çiçeği kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek hüsnü yusuf çayı hazırlanır ve içilir. 4 bardak suya 50 gr. kuru hüsnü yusuf çiçeği konup kaynatılır. Günde 3 kere birer bardak içilir. Bronşit ve nezle tedavisinde , hüsnü yusuf çiçeği , Çörek Otu ile birlikte kaynatılıp balla tadlandırılarak içilmeye devam edilir. hüsnü yusuf çiçeği çayı Soğuk algınlıklarına çok mükemmel bir çaydır.

Terletici : Hüsnü Yusuf çiçekleri kaynatılıp balla tadlandırırarak içilmeye devam edilir.
İdrar Söktürücü : Hüsnü Yusuf kaynatılıp balla tadlandırırarak içilir.
Kalp Güçlendirici : Hüsnü Yusuf, Oğul Otu ile birlikte kaynatılıp balla tadlandırılarak soğuk içilmeye devam edilir.
Bronşit : Hüsnü Yusuf, Çörek Otu ile birlikte kaynatılıp balla tadlandırıp içilmeye devam edilir.
Nezle : Hüsnü Yusuf, Çörek Otu ile birlikte kaynatılıp balla tadlandırıp içilmeye devam edilir.

One Comment

  1. Halil diyor ki:

    Acaba hüsnü yusuf çiçeği koparıldığında sap kısmından süt çıkıyormu bunun aynısı bi çiçek buldum dağda pembe renkli sap kısmından süt çıkıyo emin olmadığım için toplamadım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: