İbrahim Saraçoğlu Karaciğer Yağlanması Kürü Google

saracoglu

Karaciğer Yağlanması Nedenleri

Karaciğer yağlanması sonucunda vücudun işlevleri tam olarak yerine gelmemekte ve bu durumdan dolayı kişilerin yaşam standartları düşmektedir. Karaciğer yağlanmasının en belirgin nedeni aşırı alkol tüketimidir. Karaciğer yağlanmasına neden olan diğer etken ise kullanılan kolesterol ilaçlarının yan etkileridir. Orta yaşını geçen kişilerde ve kilo fazlalığı bulunanlarda karaciğer yağlanması vakalarına sık rastlanmaktadır.

Karaciğer yağlanması tanısı konulduğunda karaciğer hücrelerinin yağ ile dolduğu ve buna bağlı olarak karaciğerin büyüdüğü anlaşılmaktadır.

Karaciğer yağlandığında karaciğer enzimlerinde önemli seviyede artış görülür. Laboratuar testlerindeki bazı değerlerin normalin üstünde görülmesi durumunda karaciğer yağlanmasından şüphelenerek ek tetkik istenebilmektedir. Karaciğer yağlanması olan kişilerde yağlanmanın ileri dönemlerinde karnın sağ üst kısmında dolgunluk ve şişkinlik hissine neden olabilmektedir. Karaciğer yağlanmasına birçok etken neden olabilmektedir.

Bunlardan bazıları ise aşırı alkol kullanımı, kullanılan kolesterol ilaçlarının yan etkileri, basit viral hepatit hastalıklarını vb. geçirmek karaciğer enzim seviyelerinde ömür boyu sürecek hafif yükselmelere neden olabilmektedir. Hepatit A geçiren insanlarda da enzim yüksekliği görülmektedir. Uzun süreli kullanılan antibiyotikler, hormon tedavileri, ağrı giderici ilaçlar, vitamin kullanımı da karaciğer yağlanması nedenleri arasında sayılabilmektedir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış gösteren obezitenin karaciğer yağlanmasına neden olduğu unutulmamalıdır. Karaciğer kanı toksinlerden, ölü hücrelerden, mikroorganizmalardan ve aşırı yağdan temizleyen önemli bir organdır. Karaciğer yağlanmasının ileri seviyelerde bulunması bu işlevlerin yerine getirilmesini önlediği için vücutta bazı hastalıkların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Karaciğerin en önemli görevi ise kanda bulunan yağların kandan temizlenmesini sağlamasıdır. Kilo kontrolü ve zayıflamak isteyenlerin karaciğer yağlanmasına önem vermeleri gerekmektedir.

Karaciğer yağlanması ileri seviyelerde değil ise aşağıdaki basit önlemleri alarak yağlanmanın önüne geçebilirsiniz. Karaciğer yağlanmasına neden olan vitamin ve ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışın. Hangi ilaç ve vitaminlerin karaciğer yağlanmasına neden olduğunu öğrenmek için kullandığınız ilaçların prospektüsündeki yan etkiler bölümüne bakabilirsiniz. Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir? Diyet ve spor yaparak karaciğer yağlanmasının önüne geçebilirsiniz. Hızlı kilo kaybının da karaciğerde yağlanma oluşturduğunu tespit eden araştırmalar bulunduğu için haftada 1,5 kg civarında kilo vermek en sağlıklı olanıdır.

Alkol kullanımını azaltın ve mümkünse hiç alkol almayın. Şekerli ve unlu yiyeceklerden uzak durarak yağlanma oluşmasını önleyebilirsiniz. Şeker hastası iseniz açlık ve tokluk kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmaya çalışın. Yağlı ve yağda kızartılmış yiyeceklerden uzak durun. Meyve ve sebze tüketimini artırmak için menülerinizde özellikle sebzelere bol miktarda yer verin. Yılda en az bir kez karaciğer enzim değerlerine baktırın.

İbrahim Saraçoğlu Karaciğer Yağlanmasına Karşı Kür

İbrahim saraçoğlu karaciğer yağlanmasına iyi gelen maydanoz limon kürü tavsiye ediyor. Bu kürü hazırlamanın oldukca kolay olduğu ve evde rahatlılıkla hazırlanabilen bir kürdür. Kürün yapılması için şifalı bitkilerden 15 adet taze maydanoz ve limonun yarısı.

Hazırlanışı; 15 adet taze maydanozu saplarıyla birlikte blenderdan geçirdikten sonra limonu sıkın üstüne yarım su bardağı suyu dökün. Mutfak robotu ile bu malzemeleri karıştırarak hazır hale getirildikten sonra kahvaltı öncesi 30 dk aç şekilde yapılan kür içilir. Bu kürün uygulanması yaklaşık onbeş gün ara verilmeksizin kahvaltıdan 30 dakika önce içilmelidir. 15 günün sonrasında 1 hafta ara verilir. Sonrasında tekrar 15 gün devam edilip kür sonlanır. 5 ay sonunda durumunuza göre kürü aynen devam edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: