inci çiçeğinin faydaları Google

inci-cicegi

İnci Çiçeğinin Faydaları Nelerdir

İnci çiçeği dağlık ve ormanlık alanlarda yetişen ortalama 20-30 cm uzayabilen sürüngen yapısı köklü gövdesi olan otsu bitkilerdendir. Zambakgiller familyasının üyesi olan inci çiçeği latince adı Convallaria majalis. türkiyede torostaki dağlık bölgelerinde ormanlık alanlarda sıkca yetişir. Gölge olan nemli yerleri sevmesiyle bilinen inci çiçeği kökü çevrelerine yayılarak kökcükler şeklini alır.

İnci çiçeği yaprağı sapsız, büyük ve genişcedir. meyvesi kırmızı ve koku yayar, Kokusuda keskindir. İnci çiçeğinin içeriginde rizom, sapı, yaprağı, çiçeği, yapışkansı sıvısı, uçucu yağ ve glikozitler bulunur. Nisan ayında incinin yaprağı ve çiçeği toplanarak gölgelik ve açık alanda kurutmaya bırakılır.

İnci Çiçeğinin Faydaları

• Kalp çarpıntısına iyi gelir
• İdrar söktürmeye faydalıdır
• Müshil etkisi yapar
• Sara hastalığına iyi gelir
• Kan damarları daralmalarına iyi gelir
• Kalbi güçlendirici etkisi vardır

İnci Çiçeği Nasıl Kullanılır

Kuru inci çiçeği çayı hazırlamak için 2 tatlı kaşığı kuru inci yaprağı ve çiçeği karışımı üstüne kaynamış olan 1 su bardağıyla su ilave ederek ortalama 15 dakika demlendirilir. Hergün 3 kez birer bardak şeklinde içilir. inci çiçeğinin keskin kokusu olduğundan esans ve parfüm endüstrisinde kullanılır.

İnci Çiceğinin Zararları

Kalp rahatsızlığında kullanacak olanlar Doktor kontrolünde kullanmaları gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: