İshal Yapan Bitkiler Google

bitki-cayi

İshal Yapan Bitkiler

Kabızlık gidererek hem zayıflamaya yardımcı oluyor, hem de hazımsızlık sorunu yaşayanlara ilaç oluyor. Bazı şifalı bitkilerden elde edilen bitki çayları ishal yaparak kişinin mide ve bağırsak sorunlarının ortadan kaldırılmasına yarıyor. Şifalı bitki çaylarını kabızlık tedavisinde kullanmak asırlardır uygulanan bir alternatif tıp yöntemidir. İshal edici bitkiler’in içeriğinde mukus, uçucu yağlar, lif, vitamin ve mineraller yönünden zengindirler.

Bu maddeler bağırsak kasılma aktivitesini artırarak spazmları ortadan kaldırırken ishal etkisi yaparak bağırsaklarda biriken toksinlerin de dışarı atılmasını kolaylaştırmaktadır.

İshal Yapan Bitki Çayları

İshal yapan bitki çayları insan bünyesi için en etkili ve zararsız olan doğal ilaçlardır. Hangi bitkiler ishal yapar hazırlanması ve uygulanması çok kolay olan bitki çaylarını belirtilen şekilde kullandığınızda kabızlık sorunları ortadan kalkacaktır.

Zayıflamak için kontrollü şekilde ishal olmayı isteyenler için de aşağıdaki bitki çaylarını bazı ayurveda ve şifalı bitki uzmanları tavsiye etmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle doktorunuzla bitki çaylarını kullanmadan önce bir bilgi paylaşımı yapmalısınız.

İshal Yapan Çaylar

Keten tohumu çayı: Sabahtan termosun içine 1 çay kaşığı keten tohumunu koyun ve üzerine bir su bardağı kaynar su dökün ve kapağı kapatın. 12 saat termosun içinde demlenmeye bırakın. Akşam çayın hepsini için. Bu çay aşırı kabızlıklarda da etkili olacaktır. Bu çayı birkaç kereden fazla kullanmayın. Şeker hastalarının kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Kayışkıran otu çayı: 1 yemek kaşığı ufaltılmış kayışkıran otu köklerinin üzerine bir su bardağı kaynar su koyun ve iyice sararak 30 dakika demlenmeye bırakın. Akşam yemeğinden birkaç saat sonra hepsini için. Bu çay hem kabızlığı, hem de iltihaplı bağırsak hastalıklarını tedavi eder. Uzun süre kullanılması tavsiye edilmiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: